Main logo
Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Bessemerstipendiater

Annons
Premieförteckning Bessemergymnasiet 2003
Årskurs 3, BF: Haglöfs fritidsstipendium: Joel Bergström, BF3, Anna Wahlén, BF3, Goretex-jacka.
Språkstipendium, Göransonsska fonden: Joel Bergström, BF3, 800 kronor, Jessica Lindberg, BF3, 800 kronor.
BP: Regionala yrkeskommittén: Patrik Lejdström, BP3, 1 000 kronor.
Skanska: Mattias Lindström, BP3, Lärlingsanställning och present.
Gävle Byggmästarförening: Fredrik Sonka, BPHB 3, 1 000 kronor.
FP: MRF, Motorbranschens Riksförbunds stipendium: Peter Edin, FPMA3, Klocka plus diplom.
Stipendium för "Bästa prestation": Carl-Johan Henriksson, FPAM3, 1 000 kronor, Fredrik Larsson, FPMA3, 1 000 kronor, Claes Västlund, FPTP3, 1 000 kronor.
Regionala Yrkeskommittén: Stefan Ljung, FPAM3, 1 000 kronor plus Intyg/Diplom.
För deltagande i Skoltävling anläggningsmaskinförare: Stefan Ljung, FPAM3, David Källberg, FPAM3, Kristoffer Holm, FPAM3, Diplom plus SAOL.
Gävleborgsåkarna: Johan Johansson, FPTP3, 1 000 kronor plus Diplom.
HR: Resestipendium från anonym givare avseende restaurangyrket: Emelie Karlsson, HR3A, Resestipendium 2 500 kronor, Blomma, Anna Halfvars, HR3D, Resestipendium 2 500 kronor, Blomma.
HIR-kök: Michaela Ahlman, HR3A, Madelen Pettersen, HR3A Stefan Holm, HR3B, Hanna Wallman, HR3B, Patrik Höglund, HR3B, Bokpremie.
HIR-severing: Madeleine Andersson, HR3D, Bokpremie.
HR-hotell, stipendium från Scandic Hotel: Elin Timmerholm, HR3E.
Stipendium från Hofors kommun: Ann-Charlotte Engholm, HR3E, Sofie Svensson, HR3E, Bokpremie från Hofors kommun plus blomma från HR.
IP: Stipendium från ALMAB: Magnus Hillberg, IP3, Hylsnyckelsats, Alexander Hammaström, IP3, Borrmaskin, Johan Löthman, IP3, Borrmaskin.
NV: Svenska Naturskyddsföreningens premium: Lisen Almgren, NV3A, Medlemskap i föreningen och en årsprenumeration av tidningen Sveriges Natur.
Språkstipendium, Göransonsska fonden: Karl Tiselius, NV3A, 800 kronor, Lars Gezelius, NV3B, 800 kronor, Johan Rhodin, NV3B, 800 kronor.
Språkstipendium: Helena Paulsson, NV3A, Bokpaket.
För deltagande i Berzeliusdagarna; David Wessling, NV3B, Bokpremie, Den oövervinnerlige av Peter Englund.
För deltagande i Sonja Kovalevsky-dagarna: Gustav Bergquist, NV3B, Bokpremie, Den oövervinnerlige av Peter Englund, Daniel Persson, NV3B, Bokpremie, Den oövervinnerlige av Peter Englund.
Stipendium från Svenska Kemistsamfundet: David Wessling, NV3B, Ett års medlemskap i Kemistsamfundet.
Percy Barneviks stipendium: Gabriel Domert, Nv3A, 5 000 kronor, Lina Norum, NV3A, 5 000 kronor, Lars Gezelius, NV3B, 5 000 kronor, Stefan Svensson, NV3B, 5 000 kronor, Daniel Persson, NV3B, 5 000 kronor.
Unga Forskare: Helena Paulsson, NV3B, Gustav Bergquist, NV3B, Maria Larsson, NV3B, Stefan Svensson, NV3B, Anna Carlsson, NV3B, Gabriel Domert, NV3A, Björn Jedvik, NV3A, Stina Lundell, NV3A, Lina Norum, NV3A, Gustav Hammar, NV3B, Karin Sandberg, NV3B, Tobias Söderström, NV3B, David Vedeler, NV3B, present från Sandvik AB, utdelas av Waldemar Persson.
Gertrud Ponténs stipendium: Hanna Hedlund, NV3A, Lisa Olsson, NV3A, Kokbok.
Vårtalet: Johan Rhodin, NV3B, Böcker.
Elevrådet: Lars Gezelius, NV3B, Erik Björklund, BPML3, Magnus Carlsson, HR3C, Stina Lundell, NV3A, Annelie Persson, OP3, Stefan Svensson, NV3B, Presentkort för gemensam middag på Högbo Qvarn.
Martin och Siri Rehnbergers stipendium: Lars Gezelis, NV3B, 2 075 kronor, Lina Norum, NV3A, 2 075 kronor.
OP: Språkstipendium, Göransonsska fonden: Eva Persson, OP3, Teckenspråkslexikon plus 200 kronor.
TE: Bästa elev: Stefan Persson, TE3, 2 000 kronor.
Bästa kamrat: Johan Berg-Norr, TE3, 1 000 kronor.
SCIF, Sveriges Centralförening för Idrottens främjade: Niklas Larsson, TE3, Idrottssköld.
Årskurs 2, BF: Språkstipendium, Göranssonska fonden: Elin Lindgren, BF2, 800 kronor.
IP: Stipendium från Svensktekniska föreningen: Mikael Harjula, IP2, 2 500 kronor, Tommy Selen, IP2, 2 500 kronor.
För deltagande i Brinelldagarna: Hampus Olsson, NV2A, Mats Liu, NV2B, Bokpremie, Den oövervinnerlige av Peter Englund.
Språkstipendium, Göranssonska fonden: Mats Liu, NV2B, 800 kronor.
OP: Nord-Plus stipendium: Christine Hedwall, Matilda Strömgren, OP2, APU i Oslo, Norge 2 veckor.

Årskurs 1, HR: Svenska Naturskyddsföreningens premium: Tove Wåhlstrand, HR1E, Medlemskap i föreningen och en årsprenumeration av tidningen Sveriges Natur.
Odd Fellows stipendium: André Forsberg, HR1B, Bokpremie + intyg.
EC: Koneo i Gävle: Henrik Wallén, ECEI1, Resestipendium på 1 000 kronor.
Annons
Annons
Annons