Main logo
Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är alla Vasaskolans stipendiater 2017

Grattis! Här är listan över alla elever på Vasaskolans som fått stipendiater och de som fått premier.

Annons

Zontas premium:

Selbi Berdiyeva, S3I, 1 500

Tekniska föreningen:

Elin André, N3A, 2 000

Per Bengtssons stipendium matematik:

Frida Blomstedt, N3I, 4 000

Per Bengtssons stipendium fysik:

Lydia Eriksson, N3C, 4 000

Per Bengtssons stipendium kemi:

Amanda Keskitalo, N3A, 4 000

Per Bengtssons stipendium biologi:

Tore Dahlberg, N3C, 4 000

Ljungbergsfonden:

Victor Bellander, N3I, 20 000

Kajsa Ledesma Eriksson, N3I, 20 000

Filip Nilsson, N3B, 20 000

Jakob Nylöf, N3B, 20 000

Per Erikssons stipendium:

Jakob Nylöf, N3B, 5 000

Åkerlunds premium i biologi / kemi:

Ismail Adnan, N3A, 2 000

Åkerlunds premium i matematik/fysik:

Matilda Westring, N3A, 2 000

Lisa Bengtsson, N3C, 2 000

Marins premium i svenska:

Sarah Mänd, N3I, 1 500

Tholléns stipendiefond i svenska:

Oliver Sewon, E3M, 1 500

Åkerlunds premium i svenska:

Olivia Sjölander, E3DT, 2 000

Läkerols premium i "Moderna språk":

Hedvig Montelius, H3, 800

Maja Johansson, S3D, 800

Åkerlunds premium i engelska:

Seth Blom, S3D, 2 000

Klintbergs premium i klassiska språk:

Hedvig Montelius, H3, 1 000

Amanda Arnesdotter, H3, 1 000

Hedvig Ulfsparres Stipendium:

Adrian Videle, E3C, 5 000

Gymnasieskolans samfond teater:

Lisa Olsson, E3CDT, 1 000

Gymnasieskolans samfond dans:

Rosalie Nilsson, E3CDT, 1 000

Gymnasieskolans samfond musik:

Johan Nordin, E3M, 1 000

Gymnasieskolans samfond bild:

Daniel Nordin, E3B, 1 000

Åkerlunds premium i samhällskunskap:

Joakim Nyberg, S3B, 2 000

Gymnasieskolans samfond filosofi/religion:

Isak Mårtensson, S3A, 1 000

Gymnasieskolans samfond psykologi:

Wilma Jutterström, S3D, 1 000

Brännmans premium i historia:

Rebecca Hjärne, H3, 2 000

Alma Pettersson, H3, 2 000

Gefle Gymnasii Idrottsförenings premium:

Wilma Gavlén, S3D, 1 000

Åkerlunds premium i idrott man:

Marcus Persson, S3A, 2 000

Idrottsföreningen för flickors premium:

Anna Björklund, S3C, 1 000

Åkerlunds premium i idrott kvinna:

Alva Lemoine, N3B, 2 000

Gävle Läroverks fond för fysisk fostran:

Elin Björklund, S3D, 300

Idrottsskölden:

Dan Englund, N3A, 1 000

Olivia Sjölander, E3CDT, 1 000

NF:s premium:

Tore Dahlberg, N3C, 1 000

GGF Verdandis premium:

Henrik Jäderberg, E3M, 500

Fredrik och Laura Holmbergs fond:

Emma Rask, N3I, 2 000

Lucia Cocco, S3I, 2 000

Hillevi Olsson, N3C, 2 000

Linnea Svärd, N3B, 2 000

Jenny och F L Erikssons stipendiefond:

Ange Bigina, N3C,2 000

Klara Karlsson, S3D,2 000

Jesper Sundstrand, S3A, 2 000

Hebha Fadul, S3I,, 2 000

Erika Hagström, H3,, 2 000

Emilia Oswaldsson, N3B, 2 000

Albin Lavikkala, S3I, 2 000

Therese Forsbergs fond:

Maja Coleman, S3C, 2 000

Filip Öhman, E3M, 2 000

Signe Bengtsson, N3A, 2 000

Isak Mårtensson, S3A, 2 000

Johanna Wikblom, E3CDT, 2 000

Bence Nagy, N3I, 2 000

Lindhams premiefond:

Maja Hyllengren, N3I, 2 000

Elvira Falk, N3B, 2 000

Sofia Lundgren, N3A, 2 000

Axel Andersson, N3B, 2 000

Sanna Liw, H3, 2 000

Falah Raouf, N3I, 2 000

Grubbs Stipendiefond:

Saido Dawod Omar, S3D, 2 500

Johan Holkko, S3I, 2 500

Ismail Adnan, N3A, 2 500

Faisal Raeme, N3A, 2 500

Gymnasieskolans samfond:

Henrik Jäderberg, E3M, 3 000

Hedvig Montelius, H3, 3 000

Klara Karlsson, S3D, 3 000

Lydia Eriksson, N3C, 3 000

Victor Bellander, N3I, 3 000

Filip Nilsson, N3B, 3 000

Richard Nilsson Hörnells premium:

Julia Pettersson, N2I, 1 000

Kemisamfundets premium:

Nouraldin Al Ali , N2I

Gymnasieskolans samfond tyska:

Adam Ivarsson, N2B, 1 000

Gymnasieskolans samfond spanska:

Anastasia Grip, N2I, 1 000

Agnes Blomkvist, S2J, 1 000

Gymnasieskolans samfond Franska:

Julia Pärssinen, N2A, 1 000

Gymnasieskolans samfond italienska:

Felicia Jussi, S2B, 1 000

Mellins premium:

Jack Hennig, E1M, 1 000

Gymnasieskolans samfond:

Tim Röde, S1C,, 1 000

Rotarys premium:

Tova Nordström, E1DT, 600

Annons
Annons
Annons