Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies
Annons

Stipendiater är vi allihopa

Premieförteckning

Vasaskolan 2003:
Bokpremium ur samfonden: Nathalie Gunnarsson, ES2b, Helena Kramer, ES2a, David Lindberg, ES2c Erik Enqvist, NV2a, Lisa Vennberg, NV2b Jenny Östman, NV2c, Simon Söderqvist, NV2d, Alexander Stöpfgeshoff, SP2a, Hermina Grozdanic, SP2b, Jonna Sarstedt, SP2c, Hanna Pettersson Berggren, SP2d.
Brännmans premium i historia:Thor Øvrelid, SP3j, Jonas Larsson, SP3a.
Bäst på Estetiska programmet: Sofie Norling, SP3b.
Bäst på Naturvetarprogrammet: Maja Eriksson, NV3a.
Bäst på Samhällsvetarprogrammet: Anna Harrysson, SP3j.
Dybecks premium i data: Anderas Spante NV3b, Simon Wretblad, NV3d.
Idrottsskölden: Jonas Gustavsson, NV3c.
Kemistsamfundets premium: Andrea Westerdal, NV3d.
Klintbergs premium i klassiska språk: Sara Brandman, SP3h.
Lindhams premium: Tina Söderkvist, SP3a, Emmy Ivarsson, NV3a, Karin Östling, NV3a, Kristin Sarstedt, NV3a, Catarina Öhrn, NV3b Therese Bergqvist, NV3d, Annie Söder, NV3d, Caroline Lindström, SP3a, Ingrid Bäckström, SP3b, Karin Erixson, SP3b, Malin Eriksson, SP3i, Mariana Pettersson, SP3i, Martin Liby Alonso, SP3j.
Läkerols premium i "Moderna språk"; Amanda Hebert, SP3i.
Marins premium i svenska: Maria Mårsell, SP3j, Elin Eckerman, NV3c.
Naturskyddsföreningens premium: Malin Dahlberg, NV3c.
NF:s premium: David Malmström, NV3d.
Odd Fellows Första pris: Emma Bålman SP1d.
Odd Fellows Hedersomnämnande: Lovisa Bergroth, SP1c.
Per Bengtssons stipendium: Freja Egebrand, NV3a, Elin Petrusson, NV3a, Maria Teresa Howie, NV3c, Karin Gustafsson, NV3c, Mattias Isberg, NV3d.
Rotarys premium: Sandra Andersson, SP3h.
Samfondens premium i bild: Mikael Lundin, ES3b.
Samfondens premium i biologi: Sara Persson, NV3c.
Samfondens premium i cirkus: Alexandra Kallioniemi, ES3a
Samfondens premium i data: Jonas Gustavsson, NV3c.
Samfondens premium i engelska: Jessica Senning, NV3d.
Samfondens premium i filosofi/religion: Jakob Löfgren, SP3b.
Samfondens premium i historia/samhällskunskap: Cristin Blank, SP3j.
Samfondens premium i idrott kvinna: Martina Lodin, NV3c.
Samfondens premium i idrott man: Max Boström, NV3c.
Samfondens premium i matematik/fysik: Kristian Nilsson, NV3d.
Samfondens premium i musik: Alexander Simms, ES3c.
Samfondens premium i psykologi: Linn Moxness, ES3a.
Samfondens premium i svenska: Martina Gotthold, ES3a.
Samfondens premium i teater: Frida Sjunning, ES3a.
Verdandis premium: Pia Eriksson, ES3a.
Zontas premium: Amanda Hebert, SP3i.

Stipendier
Borgarskolan

Stora medaljen över Commersrådet Per Brändström, bästa elev samt Korsnäs Stipendiefond, bästa elev: Camilla Swahn, SPS3.
Medaljen över Landshövding Cronstedt, samt Karsbergs stipendiefond, näst bäste elev: Maria Lindqvist, SPS3.
Gymnasieskolornas Samfond + Motorbranschens stipendium, bästa fordonselev: Magnus Eliasson, FPK3.
Handelsklubben, bästa handels- och administrationselev: Anna Hillbom, HP3B.
Gymnasieskolornas Samfond, bästa medieelev: Evelina Bolin, MP3.
Zontas Stipendium: Nablsi Nesrin, SPS3.
Trafiksäkerhetsstipendium: Robert Degeräng, FP2B NTF.
Resestipendier. England: David Jannati, MP2, Gymnasieskolornas Samfond.
Tyskland: Sofie Sundin, SP2A Gymnasieskolornas Samfond.
Frankrike: Linda Engman, SP2D Gymnasieskolornas Samfond.
Fotbollsutbyte Spanien: David Hussein, SPID2, Moa Lennartsson, SPID2.
Idrottsskölden: Nicklas Danielsson, SPID3, Linn Malmo, SPID3.
Naturskyddsföreningens stipendium, Gymnasieskolornas Samfond: Per-Olof Flodström, SPS3.
Mediestipendier: Niklas Holmström, MP3, Fotografisk bild stipendium, Johanna Gustafsson, MP3, Grafisk form stipendium, Veronica Andersson, MP3, Grafisk form stipendium, Andreas Eriksson, MP3.
Rörlig bild, gruppstipendium: Mikael Hammar, MP3, David Holm, MP3, Andreas Larsson, MP3, Per Olsson, MP3, Fredrik Planck, MP3.
Övriga: Gymnasieskolornas Samfond: Mikael Öhrberg, FP3A, Jörgen Linander, FP3B, Fredrik Lindström, FP3B, Patrik Lukkarinen, FP3B, Veronika Andersson, MP3, Andreas Eriksson, MP3, Johanna Gustafsson, MP3, Emelie Hagström, MP3, Therese Larsson, MP3, Anna Lööf, MP3, Zeidlitz Nina Persson, SPE3A, Carolina Thalén, SPE3A, Christoffer Ahlqvist, SPE3B, Cecilia Andersson, SPE3B, Philip Larsson, SPE3B, Dennis Bäckdahl, SPID3, David Candell, SPID3, Jim Engström, SPID3, Malin Björklund, SPM3A, Carin Fredin, SPM3A, Susanna Forsman, SPM3B, Caroline Carlsson, SPS3, Jimmy Englund, SPS3, Alexander Klen Storm, SPS3, Anders Norling, FP2A, David Back, FP2B, Billy Andersson, FPK2, Jeanette Örnblom, HP2A, Emelie Hadin, HP2B, Emma Helander, HP2C, Sandra Magnusson, HP2D, Sandra Nordqvist, MP2, Pernilla Hedlund, SP2A, Ann Faxlin, SP2B, Elsa Thorgren, SP2C, Fredrik Ahlqvist, SP2D, Mikaela Pettersson, SPID2.
Aktiva Handelsresande: Pavel Alfonso, HP3A, Caroline Andersson, HP3A, Lisa Frank, HP3A, Helene Westin, HP3A, Ann Charlotte Larsson, HP3B, Jennie Ullerfeldt, HP3B, Fredrik Öhlander, HP3B.
Rotaryklubbarnas Stipendiefond: Niklas Holmström, MP3.
Läkerols Stipendium: Jens Hildingsson, SPE3A.
Arno Holms Stipendium: Emma Nordkvist, SPE3A.
Rune och Stina Petterssons Stipendium: Fredrik Eklöf, SPE3B.
Mårsells Stipendium: Marcus Frisk, SPE3B.

Stipendier
Polhemsskolan

Gy samfond: BF1A Elin Larsson 400, BF1A Johnny Segelström 400, BF1B Sandra Söderlund 400, BF1B Isabell Karlsson 400, BP1A Thony Elmqvist 400, BP1B Henrik Linander 400, BP1C Oskar Skelander 400, EC1A Robert Almgren 400, EC1B Daniel Åslund 400, EC1C Sebastian Jonsson 400, EN1 Mikael Bouvin 400, HVT1A Evelina Holmgren 400 HVT1B Malin Groth 400, LP1 Ida Axelsson 400, OP1A Jonna Zetterberg 400, OP1B Evelina Henriksen 400, PRIV1B Kristoffer Persson 400, TE1B Tobias Olsson 400, TE1B Mattias Jansson 400, TE1D Daniel Kolm 400, TPS1 Karolina Kanto 400, IV-östra Christopher Gidlöf 400, IV-östra Yonna Fager 400, IV-södra Jessica Björklund 400, IV-västra Christian Drottryd 400, Hos Mikael Åström 400, Lps Jan Linde 400 IVSc Johan Angelöf 400, BF2A Sofie Östblom 400, BF2B Johnny Jakobsson 400, BPGa2 Ronny Ek 400, BPTG2 Robert Bergkvist 400, ECAT2 Rickard Berglund 400, ECET2 Henrik Åström 400, ECEL2 Thomas Göterfors 400, ENVV2 Samuel Alneberg 400, HVF2 Helena Eriksson 400, HVT2A Suzan Dogan 400, HVT2B Ida Gröning-Wallner 400 LP2 Anna Hansen 400, OP2A Marlene Sjöberg 400, OP2A Angelica Råbom 400, OP2B Frida Dahlborg 400, OP2B Ronja Wahlbom 400, TE2D Ingrid Kling 400, TE2D Annika Brodd 400, TE2DEA Peter Holzinger 400, TE2DEA Lars Nyman 400, TE2DEB Erik Wejander 400, TE2DEB Fredrik Andersson 400, TE2TS Anders Holmström 400, TE2TS Tommi Karjula 400, BF3A Jessica Stålenberg 1 000, BF3A Evelina Mattson 800, BF3B Linda Larsson 1 000, BF3B Maria Andersson 800, BPGA3 Richard Röjd 1 000, BPTG3 Robin Freiman 1 000, BPTG3 Mariella Tervo Zonta 500, ECAT3 Mattias Lindberg 1 000, ECEL3 Tobias Hedlund EIO 1 500, ECEL3 Kristoffer Holm 1 000, ECET3 Markus Vestin 1 000, ENVV3 Christopher Falk 1 000, HVF3 Linnéa Frisk Wella´s best student - HVF3 Sandra Sjöblom 800, IVF4 Joel Sandberg 1 000, NVNA3 Marie Thorsell 1 000, NVNA3 Mattias Larsson 1 000, OP3A Ida Matsdotter 1 000, OP3A Erica Larsson 800 OP3B Emma Johansson 1 000, OP3B Hanna Wedin 800 TE3A Anna Moreborg 1 000, TE3A Camilla Emretsson 800, TE3B Andreas Näslund 1 000, TE3B Linda Marklund 800, TE3C Kristoffer Berglund 1 000, TE3D Jonas Lundin 1 000, TE3D Jonathan Nyberg 800, TPM3 Pontus Bergsten 1 000.
Läkerol: HVF1 Sandra Sahlsten 400, TE1A Kotte Mikaelsson-Pudja Läkerol 423, TE1A Emma Lingvall Läkerol 423, TE1C Renée Hölzl Läkerol 423, TE1C Markus Söderqvist 423, TE1D Maria Thysell 423.
Rotary: IVIKa Tuana Mustafa 400, IVIKb Sarah Bahedh 393.
Fredrika-Bremer Förb: NVNA3 Anna Lind 1 000.
Popcorner: HVF2 Eva Westman 1 000, HVF3 Hanna Johansson 1 000.
Husmodersföreningen: HVT3 Linnéa Österberg 1 000, HVT3 Maria Björk 1 000, HVT3 Helen Mattsson 1 000, LP3 Sara Hedin 1 000, LP3 Helena Söderström 1 000.
Företagsgruppen: TE3A Lars Andersson 2 500, TE3D Tomas Johansson2 500.
Hembygdsför. Gävle Gille: TE3A Rebecka Troeng, TE3A Linda Säterhof.
Verkstadstekn.fond: TE3C Tommy Vigren 2 500, TPM3 Pontus Lundberg 2 500.
Handelskammaren: TE3D Tommy Hedlund.
Industrins: TPP3 Joel Bergström I5 000, TPP3 Andreas Björkman Industrins 5 000, TPP3 Mattias Hansson Industrins 2 000, TPP3 Daniel Isaksson Industrins 3 000, TPP3 Erik Othzén Industrins 2 000, TPP3 Jimmy Sjöberg Industrins 2 000.

Stipendier
Hammargymnasiet

Idrottspremium: Thomas Ahlström SP3C, Anna Sundqvist SP2A
Tyska Ambassadens bokpremium: för goda studieresultat i tyska språket: Emma Rickfjord ES2C, Anneli Wåhlin SP1B, Sofie Leosson SP1C.
Naturskyddsföreningens premium: Andreas Östlund SP3B.
Språkstipendier: för goda arbetsinsatser i resp. språk, spanska Petra Backman SP3A, Linnéa Wirgell SP3A, engelska Anne Vähäkuopus SP3A, Frida Lundin ES2C, franska Madelene Sengkore SP2A, Ninni Pålsson ES2C.
Goda insatser i flera språk: Vendela Thedéen SP2A
Bokpremium i teckenspråk: Elin Wikström SP3A
Bokpremium: för extra ordinära arbetsinsatser inom sång, dans och teater, Ida Högberg ES3B.
Teaterpremium: Diana Gustavsson ES2B.
Hammargymnasiets litteraturtävling: Prosa: Frida Lundin ES2C. Lyrik: Cecilia Paulsson SP1B, Daniel Persson SP3B.
Rudolf Löfgrens stipendiefond: för extra ordinära arbetsinsatser under tre år vid Hammargymnasiet: Sofie Stener ES3B.
Lars-Erik Sandbergs minnesfond för gott ansvarstagande och god kamratskap: Elisabeth Hagsjö ES3B, Johanna Andersson HP2, Frida Lundén SP3B.
Martin och Siri Rehnbergers fond bästa kvinnliga elev: Ingrid Nilsson ES3A
Bästa manliga elev: Erik Annerborn ES3A
Vad känner du efter att ha läst denna artikel?
Älska
0
Haha
0
Wow
0
Ledsen
0
Arg
0
Annons

Läs mer i appen

Superlokalt. Superenkelt. Ladda ned vår app nu och kom ännu närmare dina nyheter

Ladda ned
Annons
Annons