
Vägglöss trivs vid sängar och andra ställen nära människor.
Bild: Anticimex
Totalt sett genomfördes 877 saneringar av vägglöss från januari till november i år. Det är en ökning med 58 procent jämfört med 2015.
Och det kan tänkas att det krävs fler saneringar efter jul- och nyårshelgerna.
Annons
Annons
– En resa till varmareländer eller till fjällstugan kan vara en skön avkoppling, men allt fler fårmed sig vägglöss hem från semestern, säger Håkan Kjellberg, skadedjursexpert på Anticimex i ett pressmeddelande.
Vägglöss kan inte flyga. I stället kryper de ofta fram på natten och suger blod från sovande människor.
– Gör allt du kan för att undvika att få med vägglöss hem. Har du väl fått vägglöss behöver du professionell hjälp att bli av med dem, säger Håkan Kjellberg.
Tips för att undvika vägglöss på resan
Ta en titt under sängen och titta kring sömmar och skrymslen. Om det finns små svarta fläckar som liknar bläckstreck kan det var spillning från lössen. Be att få byta rum.
Ställ resväskan högt och långt ifrån sängen.
Låt kläderna ligga kvar i resväskan, använd inte byrån eller garderoben.
Tips för att undvika vägglöss vid hemkomsten
Tvätta kläderna i 60 grader om det är möjligt. Övrig packning kan läggas i plastpåsar i frysen i en vecka.
Föremål kan även värmebehandlas i torkskåp i väl förslutna plastpåsar i 60 grader under minst en timme.
Kontrollera resväskan noggrant och dammsug den. Lägg dammsugarpåsen i en plastpåse och stoppa den i frysen under en vecka. Släng den därefter i soptunnan.
Angelica Ränttilä
026-15 95 54
angelica.ranttila@mittmedia.se