Annons

Annons

Annons

O-ringen Höga Kusten 2018

Förre förbundskaptenen i skidor gör sitt 44:e O-Ringen: "Har aldrig brutit eller stämplat fel"

Här är förre förbundskaptenen i längdskidor som sprungit alla etapper i O-Ringen sedan 1974 förutom 1989 då han ingick i arrangörsstaben.

– Jag har aldrig brutit eller stämplat fel. Jag bröt stortån efter fyra etapper i Karlstad 1996. Då gick jag runt i lindad stortå i en armekänga under sista etappen, säger Per-Erik "Peken" Rönnestrand.

Förutom att njuta av den fina terrängen med mera i Örnsköldsvik gör han reklam för O-Ringen i Åre 2021.

Per-Erik "Peken" Rönnestrand har inte missat en etapp på O-Ringen sedan 1974 förutom 1989 då han var med i arrangörsstaben.

Bild: Sören Häggkvist

Annons

Per-Erik "Peken" Rönnestrand är med i O-Ringen för 44:e gången! När den här vecken är slut har han avverkat 220 etapper. Första etappen sprang han i Skåne 1974.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan