Annons

Annons

Annons

Brynäs IF silly season

Alcén om hur han fick Berglund att välja Brynäs – och om den ökande kravbilden: "Det går inte att ta på"

Det var under presskonferensen i Monitor ERP arena som Patrik Berglund avslöjade Johan Alcéns roll i beslutet att komma till Brynäs. Alcén själv tar uppståndelsen med ro och passar på att hylla sin kompis.

– Jag har väl legat på honom lite och sagt både en, två och tre gånger att jag vill se honom i Brynäs, säger Johan Alcén när Sporten ringer upp.

Text

Johan Alcén berättar om sin roll i Berglunds övergång. Fotograf: Erland Segerstedt / TT & Markus Boberg

Annons

Brynäs presenterade både Patrik Berglund och Simon Bertilsson under onsdagen – men det var Johan Alcén som, något oväntat, hamnade i fokus när det avslöjades hur värvningen av Patrik Berglund gått till.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan