Annons

Annons

Annons

Insändare
Insändare: Maten var slut när vi kom till skolmatsalen

Detta är en insändare.Åsikterna är skribentens egna.

Ännu en elev är missnöjd med skolmaten.

Bild: Annakarin Björnström

Annons

Vi får ingen mat i skolan längre, maten var slut när vi kom till skolmatsalen.

Det är bedrövligt hur dåligt det går till, vi går hungriga i skolan varje dag. Vi får ingen pasta, nästan aldrig ris, inte heller pannkaka eller pizza. Det som väl är ätbart finns inte ens längre.

Vi tar upp detta år efter år och aldrig blir det skillnad, det blir bara sämre och sämre för varje år. Om ni vill att vi ska lära oss saker kan vi väl få bra mat? Vi som inte heller är vegetarianer måste äta vegetariskt ändå. Hur tänker man då?

Annons

Annons

Vi måste lägga egna pengar på att klara oss mätta i skolan. Måste gå antingen till Coop eller äta på något annat ställe. Vi vill lägga våra pengar på andra saker.

Det ska enligt skolan finnas minst två alternativ som inte är vegetariskt, plus ett vegetariskt.

Snälla gör någon skillnad för en gång skull, ingen kan förvänta sig någonting av oss för än vi fått ordentlig lunch.

Arg elev på Borgarskolan

Mer läsning: https://www.gd.se/artikel/insandare-jag-far-ingen-mat-i-skolan-langre

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan