Annons

Annons

Annons

Annons

Gävle

LISTA: Så mycket kostar julmaten – stor butik inte alltid billigast

Maten är en av julens höjdpunkter men också en av högtidens största utgifter. Men beroende på vilken butik man handlar i finns det pengar att spara.

Tidningen har undersökt var du kommer billigast undan.

Text: 

Annons

Det lönar sig att kolla priser inför jul. På ett 30-tal vanliga julmatvaror är det stora prisskillnader visar vår undersökning.

Läs vidare med Digital!

8 kri veckan i 8 veckor

Läs dina lokala nyheter för 8 kr/vecka i 8 veckor - du betalar 32 kr/månad. Därefter tillsvidare 129 kr/månad.

Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla lokala nyheter på vår sajt och nyhetsapp.
  • Läsarshoppen med mängder av erbjudanden – spara tusenlappar!
  • Nyhetsbrev med de senaste nyheterna – direkt i mejlen varje dag.

Annons

Annons

Till toppen av sidan