Många säger att vi ska ha en omröstning medan andra menar att vi vanliga Svenssons inte riktigt kan överblicka konsekvenserna av olika utfall.
Det känns litet som att det bara handlar om att vi ska bli räddade av Nato, men att vi kan förhandla oss till att få anstånd i vissa frågor som medlem i Nato (vi vill inte skicka stridande trupper, vi vill inte ha kärnvapen i Sverige etcetera). Går man med får man nog ställa upp fullt ut.
Annons
Annons
Nato är ju beroende av USA såväl när det gäller det ekonomiska som vapenmakt. Samtidigt hörs det att USA vill minska ner sitt ekonomiska bidrag och tycket att övriga medlemsländer behöver ta en större del. Om Trump kommer till makten 2024 kan man inte längre räkna med USA i lika stor utsträckning som tidigare.
Frågan är då om det skydd vi hoppas på verkligen kommer att finnas där?
Nä, det är inte något lätt beslut!
Rogero