Lösningen är så skrattretande enkel så enkel att den kan ha lösts på ett dagis. Men, ansvarig inom Gavlegårdarna Robert Krantz, ser inget fel med systemet vilket visar att inte ens han har tänkt klockan runt. Är gott om p-platser nu när skrot- och till salubilar är borta, så varför inte märka upp p-platser med lägenhetsnummer?
Hyresgästen har en egen plats som denne betalar för och där man parkerar sin bil, registreringsnummer noteras av Gavlegårdarna som delar ut en dekal för bilen som står tills ägaren använder den.
Annons
Annons
Ingen behöver vara miljöbov mot sin vilja, ingen behöver känna att man ”måste” ta bilen när man ska åka någonstans, man kan cykla, åka buss utan riskera straffböter från Gavlegårdarnas maktfullkomliga elit. Nu är detta en jantelag fråga förstås. Jantelagen inom Gavlegårdarna säger att: Vi bestämmer. Hyresgästen ska betala och buga, inte ha åsikter.
Tidigare GG