Vad väntar vi på?
Min undran är när vi kan välkomna en ny fristadskonstnär.
Och då förslagsvis från Ukraina.
Gävle har öppnat sin famn för att ge en fristad åt en konstnär från ett krigsdrabbat land tidigare.
Vi var nämligen först i världen med det fina erbjudandet.
Niels Hebert och Miljöpartiet kom med initiativet.

Fristadsmobilen har varit på turné i Gävles bibliotek. Foto: Privat
Annons
Annons
ICORN, det internationella fristadsnätverket, ligger som grund med förslag om konstnär.
Fristadsprogrammets syfte är att värna yttrandefriheten och försvara det fria ordet genom att ge en förföljd konstnär möjlighet att arbeta ostört under två år.
Issa Touma, syrisk konstnär, kom till Gävle i september 2015.
Seywan Saedian, iransk/kurdisk konstnär, kom till Gävle 2018.
De har berikat Gävle med utställningar, kultur och sina personligheter.
Personligen har jag haft förmånen få möta och arbeta med båda konstnärerna och öppnat mitt hem med inbjudan.
Fristadsmobilen är en vandrande och interaktiv konstinstallation med poesi.
Verket skulle hedra Gävle kommun och dess invånare med anledning av att Gävle blev världens första fristad.
Mobilen har vandrat runt i fyra år på olika offentliga kulturplatser i vår stad där också möjlighet finns för medborgarna i Gävle att begrunda begreppet Fristad och att skriva sina tankar på små lappar för att sedan hänga dem i mobilen.
Fristadsmobilen har även öppnat upp för gemenskap, samverkan och möten.
Den fjärde mars 2020 höll ordförande Helen Börjesson från Kultur och Fritid i Gävle ett invigningstal på Konstcentrum. Hon sa där bland annat följande:
”Att vara fristad innebär att vi under en tid fungerar som värd för en konstnär med behov av en trygg miljö för sitt skapande. Det är också ett sätt att höja rösten för den så viktiga konstnärliga friheten.”
Annons
När kommer vår nästa fristadskonstnär?
Fristadsmobilen väntar på att få medverka igen.
Annons
Liselotte Fluhr
Konstnär och poet

Liselotte Fluhr.
Bild: Fredrik Björkman