Jubileet firades med en galamiddag och ett jubileumstal av FruO (det vill säga Fru ordförande) Ann Stenström. Vira är ett gammalt kortspel som spelades av smederna på Vira bruk och är en föregångare till bridge.

Sällskapet Gävle Viravänner har firat 70-årsjubileum.
Bild: Privat
Annons
Annons
Gävle Viravänner startades av postmästare Robert Edström med några aktiva viraspelare den 18 november 1952. Den första HerrO landskamrerare Olle Hellman beslutade redan vid starten att sällskapet inte skulle ha några stadgar eller medlemsavgift utan att ordföranden efter sitt behag enväldigt skulle få styra sitt sällskap. Så är det än i dag.
Vid årsmötet omvaldes FruO Ann Stenström, skattmästare Kristina Ekstedt, sekreterare Margareta Bjurström, Jan Tiberg nyvaldes som klubbmästare.
Viravännerna träffas för spel kl 18 den näst sista torsdagen i månaden i kvarterslokalen Hantverkargatan 22.