Om du ska göra rätt för ditt insändarnamn hade det varit bra om du baserat din jämförelse av utbetalningstiderna för tidigare och kommande elstöd på lite mer än förhållandena i Sandviken.

"Så för att svara för din fråga: Ja, jag vet vilket alternativ jag väljer."
Bild: TT
Annons
Där jag bor är Vattenfall nätägare och vi fick hela utbetalningen under april, alltså inom en månad efter den period som de stöden (Elstöd 1 och Elstöd 2) avsåg. När det gäller den kommande utbetalningen (Elstöd 3) beror ju en stor del av ilskan på Ulf Kristerssons uppenbara lögn när han i valrörelsen lovade att "införa ett högkostnadskydd redan 1 november" och att alla skulle veta att "före jul kommer man få lindring".
Annons
Att i efterhand skylla på att det ena eller det andra förhållandet "har visat sig" duger inte! Ger man så konkreta löften men tidsangivelser ska man ha täckning för det man utlovar! Så för att svara för din fråga: Ja, jag vet vilket alternativ jag väljer.
PCB