Annons

Annons

Annons

Simning

Läsartext
Årets första 5-klubbstävling avgjord i Sandviken

Årets första 5-klubbstävling i simning i Gästrikland anordnades av Sandvikens Sim- och Hoppklubb och samlade närmare 100 simmare i åldrarna 5 till 15 år.

Text

Detta är en läsartext.

Sandvikens Sim- och Hoppklubb under årets första 5-klubbstävling.

Annons

Inbjudna klubbar var Sim 77 Hofors, Gävle Simsällskap, Harnäs Skutskärs Simsällskap samt nya för året Gimo SS. Simsätten på den första deltävlingen var 25 meter bröstsim och 25 meter ryggsim för de yngsta samt 50 meter bröstsim och 50 meter ryggsim för de äldre simmarna.

Samtliga simmare gjorde fina resultat och simmarna tillsammans med den stora publiken hjälpte till med att bidra till en fantastisk stämning.

Annons

Annons

Tävlingen 5-klubb går av stapeln fyra gånger per år och anordnas av klubbarna inom Gästrike Simallians och är en instegstävling för de som vill prova på att tävla inom simning under mer lättsamma former.

Simmare f rån Harnäs Skutskärs SS.

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan