Annons

Annons

Annons

Söder-Hemsta

Förvaret i Gävle kan växa med 30 platser

Regeringen vill att 50 procent fler ska återvända till sina ursprungsländer i år jämfört med ifjol. Det ökar trycket på Migrationsverkets förvar och i Gävle är man beredd att bygga om för att ta emot fler förvarstagna.

– Man har en bra verksamhet i Gävle, säger migrationsminister Maria Malmer Stenergard (M) vid ett besök på förvaret på Södertull.

Migrationsverket ska ta fram ytterligare 100 förvarsplatser till år 2025. I Gävle finns utrymme för ytterligare 30 platser.

Bild: Björn Hanerus

Annons

Migrationsverket har fått i uppdrag att planera för ytterligare platser på förvaren. Under 2022 ökade antalet platser med 47, från 520 till dagens 567 platser. Inom två år, fram till 2025, ska ytterligare 100 förvarsplatser inrättas.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan