Annons
Vidare till gd.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Är våra ungdomar mindre värda?

Är arbetslösa ungdomar mindre värda än asylsökande? Som känt är har alla ungdomar under 20 år inte rätt till någon ersättning från arbetslöshetskassan. Inte ens busspengar så de kan ta sig till arbetsförmedlingen.

Min son jobbade fem månader under 2008. Betalar både fackavgift samt pengar till a-kassan varje månad. Trots det får han inte en enda krona i ersättning, medan fångar och asylsökande får bidrag med 80–100 kronor per dag.

Som skattebetalare sedan 41 år tillbaka kan man väl begära att även våra ungdomar som är födda i Sverige ska få bo här på samma villkor, man ska väl inte vara diskriminerad för att man råkar vara född här. Har försökt lära mina barn att alla människor är lika mycket värda.

Jag kräver ett svar från ansvariga. Är våra ungdomar mindre värda en asylsökande?

 

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare