Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Elever på jakt efter skräp

Skräpplockarveckan engagerar framförallt många skolelever.

På torsdagen gick barnen på Älvboda friskola ut för att göra snyggt runt sin skolgård.

– Det är jätteroligt, säger Judit Nordström som går i årskurs 1.

Annons

Men varsin vit soppåse i högsta hugg gick förstaklassarna Sophia Molin, Judit Nordström och Alva Halonen runt utanför skolan och letar skräp.

– Vi ska hålla Sverige rent för att naturen ska må bra, säger Alva Halonen.

Tjejerna hade bland annat hittat ett par vantar, porslinsbitar och plast som de stoppat ned i sina påsar.

De lite äldre eleverna begav sig längre bort från skolområdet för att städa. Personalen vet till exempel att många slänger skräp runt de två busshållplatserna i närheten och dessutom går det att fynda en hel del skräp på vägen mellan Älvboda friskola och Rotskärsskolan.

– Våra elever går till Rotskärsskolan när de ska ha idrott. Det är ju våra elever som står för en del av nedskräpningen, då ska de också vara med och ta rätt på det, säger lågstadielärare AnneSofie Norgren.

Samtidigt som eleverna letade fimpar, godispapper och annat som hör hemma i sopkorgar spred sig en doft av grillat kött över skolgården. Det var skolans kockar David Lundgren och Björn Ullström som tillagade fläskkarréer och kotletter ute i solskenet. Grillbuffén var tänkt som en belöning till eleverna efter deras skräpplockarinsats.