Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

MittMedia Folkrace Cup: Så funkar den – och här är alla tävlingar och resultat

Artikel 5 av 24
Folkrace 2019
Visa alla artiklar

(Poängställning hittar du längre ner)
Vi livesänder 18 tävlingar som ingår i MittMedia folkrace cup 2019. Kolla in tävlingskalendern, hitta all information du behöver, och håll koll på poängställningen i denna artikel.

Annons

SE NÄSTA TÄVLING: Vi sänder live lördag och söndag i Krokom!

MittMedias satsning på folkrace innebär framför allt att du som tittare får se massor av direktsända tävlingar och reportage. Men det innebär även en cup för de förare som är med och tävlar.

På varje tävling vi sänder får de förare som tar sig till A- B- eller C-final poäng i cupen. Som förare får man räkna sina tre bästa tävlingsresultat, och den 6 oktober blir det cupfinal där de med mest poäng har förtur. Vi kommer plocka in 30 seniorer, 18 dam/veteran och 18 juniorer till finalen (som vi meddelar senare var den blir).

I finalen nollställs poängen och man kör om segern. Därför är det inte superviktigt att ha mest poäng in i finalen, så länge man har nog många för att kvala in till finalen (totalpoängen har dock betydelse i val av startspår i finalerna vid identiska poäng i finaltävlingen).

Hur mycket poäng som behövs för att få vara med i finalen hänger så klart på hur mycket poäng övriga förare har, och hur många som anmäler sig till finalen.

Så samlar man poäng i cupen:

Vinnaren i A-finalen i respektive klass får 20 poäng. Efter det är det fallande skala med en poäng i taget på placering ner till sjätte plats i C-final. (ex; en fjärde plats i A-final ger 17 poäng, en tredje plats i B-final vid runner up ger 13 poäng osv).

Som mest kan man alltså få ihop 60 poäng i cupen, om man vinner tre A-finaler.

Poängställning just nu:

(Uppdaterat efter Hedemora den 9 juni)

SENIORER

Tobias Svärd, MK Orion: 20, 20, 20 = 60

Andreas Rönnlöf, Skepptuna MK: 19, 20 = 39

Stefan Olsson, Mora MK: 17, 20 = 37

Magnus Björck, Films MK: 8, 13, 12 = 33

Johnny Gustavsson, Sunnansjö MK: 16, 14 = 30

Marcus Lund, SMK Söderhamn: 11, 18 = 29

Albin Olsson, AMF Årsunda: 11, 15 = 26

Joakim Stattin, Gestrike RT: 8, 18 = 26

Christian Hansson, Skepptuna MK: 11, 12 = 23

Jonas Johansson, Svärdsjö MK: 17, 5 = 22

Andreas Turner, Borlänge MK: 7, 15 = 22

Daniel Samuelsson, MK Team Westom: 6, 15 = 21

Viktor Resare, MK Kopparberg: 20

Erik Berg, Jämtlands MK: 20

Jesper Granfors, Eskilstuna MK: 20

Patrik Åsberg, AMF Årsunda: 20

Johan Eriksson, Borlänge dragracing klubb: 19

Robert Hermansson, SHRA Avesta: 19

Andreas Israelsson, Finnskoga MK: 19

Victor Johansson, MK Falcon: 19

Henrik Olsson, AMF Årsunda: 19

Patrik Hansson, Skepptuna MK: 19

Tommy Östlund, Hallsbergs MK: 19

Emil Fridell, Jämtlands MK: 19

Dennis Kallin, Sunnansjö MK: 18

Oskar Gustafsson, Vadstena RRC: 18

Casper Falk, SMK Gävle: 18

Morgan Lindroth, MK Orion: 18

Per Karlsson, Fjugesta MS: 18

Jimmy Svedberg, Skepptuna MK: 18

Jonas Norgren, Hofors MK: 18

Torbjörn Hällström, SMK Hälsinge: 9, 8 = 17

Patrik Albinsson, Fredriksbergs MK: 17

Lilleman Andersson, Bollnäs MK: 17

Per Persson, Södra Lappmarkens MK: 17

Jimmy Hellström, Strängnäs AMS: 17

Jimmy Larsson, SMK Köping: 17

Johan Ingemarsson, Varbergs MK: 17

Robin Eskilsson, Likenäs MK: 17

Andreas Stålehammar, Gästrike RT: 9, 7 = 16

Niclas Blomkvist, SMK Gävle: 16

Fredrik Borg, SMK Hälsinge: 16

Tobias Lövgren, MK Kopparberg: 16

Hampus Sundberg, Krokoms MK: 16

Ture Boström, Järbo MK: 16

Jens Selander, SMK Arboga: 16

Marcus Svärd, MK Orion: 16

Jonas Klahr, Mora MK: 16

Emil Totte Gustafsson, Ludvika MS: 15

Patrik Svärd, Ljusdals MS: 15

Jimmy Helmersson, SMK Uppsala: 15

Zackarias Granat, Degerfors RC: 15

Johnny Berggren, Örnsköldsvik MK: 15

Andreas Svensson, Skepptuna MK: 15

Stefan Lundqvist, Västerås MS: 14

Emil Wass, MK Kopparberg: 14

Niclas Bergström, Umeå AK: 14

Micke Lernerud, Stockholms BK: 14

Lasse Fältman, Ludvika MS: 14

Dan Olsson, MF Årsunda: 14

Tim Bjärud, MK Ramunder: 14

Linus Andersson, AMF Årsunda: 14

Victor Algeblad, Malungs motorklubb: 13

Bert-Ola Näslund, Vännäs MK: 13

Marcus Jonsson, SMK Hedemora: 13

Emil Gilberg, Gestrike RT: 13

Markus Walther, SMK Hälsinge: 13

Jimmie Sahlberg, Hallsbergs MK: 13

Adam Bergsman, AMF Årsunda: 13

Niklas Nydén, Kolsva MS: 13

Tommy Lind, Enköpings MK: 12

Jesper Åkervall, Ånge MK: 12

Andreas Olsson, Likenäs MK: 12

Jesper Cardell, Ludvika MS: 12

Johan Sundvik, AMF Årsunda: 12

Fredrik Nyberg, MK Orion: 12

Kim Göransson, SMK Motala: 12

Dan Olsson, SMK Gävle: 11

Alexander Jernberg, SMK Hälsinge: 11

Andreas Karlsson, Fjugesta MS: 11

Thomas Rolfson, Hallsbergs MK: 11

Niclas Gustavsson, Hamre MK: 11

Tony Lindstens, Borlänge MK: 11

Pelle Wilén, Strängnäs AMS: 10

Daniel Rosén, Järbo MK: 10

Niklas Eriksson, Rasbo MK: 10

Henke Palm, Milsbo MK: 10

Kristoffer Eriksson, Åsele MS: 10

Johan Hallgren, Hagfors MK: 10

Rasmus Flerén, V:A Östergötlands MK: 10

Mikael Öberg, Fagersta MK: 10

Andreas Solhag, Borlänge MK: 9

Peter Rylander, Gnesta MK: 9

Henrik Quarfordt, Storfors MK: 9

Erik Sätherberg, Likenäs MK: 9

Inge Samuelsson, SMK Hedemora: 9

Jimmy Kullander, Finspångs MS: 9

Daniel Gustafsson, Skepptuna MK: 9

Per Isaksson, SMK Sala: 8

Sebastian Rylander, AMF Årsunda: 8

Christoffer Ylander, MK Nordjämten: 8

Kristian Vainikainen, Eskilstuna MK: 8

Simon Carlsson, Fjugesta MS: 8

Lars-Göran Strandberg, MK Orion: 8

Oscar Gustafsson, SMK Motala bil: 8

Markus Nilsson, Borlänge MK: 7

Andreas Jonsson, SMK Sundsvall: 7

Robin Björk, Fredriksbergs MK: 7

Malte Eriksson, AMF Årsunda: 7

Magnus Johansson, Hallbergs MK: 7

Tomas Broxe, Rasbo MK: 7

Hampus Enner, Likenäs MK: 7

Simon Arvidsson, Borlänge MK: 6

Robert Karlsson, Jämtlands MK: 6

Jonas Olsson, Bollnäs MK: 6

Stefan Ekblom, Teknis MC: 6

Fredrik Osmen, Gnesta MK: 6

Dennis Olsson, Woxnadalens MK: 6

Sebastian Rylander, AMF Årsunda: 6

Nicklas Färnström, Skövde MK: 6

Andreas Öberg, Gestrike RT: 5

Mikael Andersson, Hallsbergs MK: 5

Patrik Engberg, Krokoms MK: 5

Joni Rahkonen, Films MK: 5

Micke Westerlund, AMF Årsunda: 5

Jesper Lehikoinen, SMK Hedemora: 5

Görgen Söderström, Bollnäs MK: 5

Albin Hysing, SMK Dala: 5

DAM/VETERAN

Erika Lindh, Gestrike RT: 18, 16, 20 = 54

Ricky Turner, Borlänge MK: 14, 20, 19 = 53

Ida Törnhult, Gestrike RT: 15, 19, 16 = 50

Annika Forsberg, Sandvikens MK: 17, 14, 15 = 46 (Resultat utöver de räknade: 13)

Annika Isaksson, Hofors MK: 16, 18, 12 = 46

Camilla Wernersson, MK Kinda: 20, 20 = 40

Gunnar Helghe, Säters MK: 17, 17 = 34

Sarah Samuelsson, SMK Hedemora: 18, 15 = 33

Micke Hagberg, Haninge MK: 16, 16 = 32

Jenneli Hellström, Hede MK: 9, 18 = 27

Emma Welin, Rasbo MK: 13, 14 = 27

Johnny Treseng, Fredriksbergs MK: 15, 11 = 26

Matilda Karlsson, Sunnansjö MK: 5, 20 = 25

Sofia Jensén, Ånge MK: 8, 16 = 24

Elinore Selldén, Nyhyttan Avesta RT MK: 14, 9 = 23

Roland Johannisson, Djursholms MK: 13, 10 = 23

Christer Larsson, Munkfors MC: 20

Jennika Jennerfors, Robertsfors MS: 20

Petra Nordquist, Hällefors MK: 20

Malin Widström, Östenärke RMC: 20

Karolina Olsson, AMF Årsunda: 20

Jan Ingesson, Borlänge MK: 19

Sanne Ollila, BKD Gällivare: 19

Rebecka Hallgren, Sunnansjö MK: 19

Matilda Gruhs, Vansbro MK: 19

Kjell Svedberg, Skepptuna MK: 19

Jennie Kjäll, MSK Hammaren: 19

Lina Falk, Grangärde RRC: 19

My Granath, Degerfors RC: 19

Janne Lund, Gestrike RT: 18

Hanna Zander, Hällefors MK: 18

Magnus Lövgren, Sandvikens MK: 18

Karin Källström, Järbo MK: 18

Kenth Palm, Ilsbo MK: 18

Melina Toven, Kolsva MS: 18

Björn Nordström, Fredriksbergs MK: 17

Ove Törnkvist, Munkfors MC: 17

Lisa Sedin, Härnösands MK: 17

Ida Andersson, Rasbo MK: 17

Sara Westlund, Gestrike RT: 17

Michaela Arvidsson, MK Kinda: 17

Ida Holmberg, Östernärkes RMC: 17

Thomas Åsberg, Gestrike RT: 16

Anna-Karin Palmroth, MK Ran Askersund: 16

Pernilla Ledin, MK Kopparberg: 16

Jeanette Heed, Sunnansjö MK: 16

Amanda Hedälv, Ånge MK: 15

Emelie Strömberg, Laxå MK: 15

Anders Westlund, Gestrike RT: 15

Kenneth Andersson, Skepptuna MK: 15

Henning Baeckström, Team Mikro BSK: 15

Mimmi Öhrn, SMK Söderhamn: 15

Åke Jernberg, Idkerbergets MK: 14

Amanda Nyström, Grangärde RRC: 14

Maja Fritz, Östenärkes rmc: 14

Maja Gradin, Ånge MK: 14

Gunilla Ellénius, Skepptuna MK: 14

Veronica Åkervall, Ånge MK: 13

Jonas Melin, SMK Hedemora: 13

Sara Bieth, Siljan BRK: 13

Helena Karlsson, Sunnansjö MK: 13

Leif Hedman, Ljusdals MS: 13

Nadia Berntsson, Linköpings MS: 13

Valter Persson, Malungs MK: 12

Leif Björn, Fredriksbergs MK: 12

Sandra Kuhmunen, Jokkmokks MS: 12

Tony Lindstens, Borlänge MK: 12

Evelina Ekström Larsen, Östernärkes rmc: 12

Eva Carlsson, AMF Årsunda: 12

Sandra Larsson, MK Orion: 12

Maria Karlsson, Skepptuna MK: 12

Anders Jensen, Malungs MK: 11

Therese Ledin, MK Kopparberg: 11

Jenny Söderholm, Robertsfors MS: 11

Lars Björk, Skepptuna MK: 11

Felicia Nygren, Ljusdals MS: 11

Sofie Söder, Östernärkes rmc: 11

Olle Lundberg, Gestrike RT: 11

Elin Nilsson, SMK Hälsinge: 11

Jan Daniels, Siljans bilracing klubb: 10

Julia Ekmark, SMK Örebro: 10

Victoria Björklund, Fjugesta MS: 10

Helena Andersson, Sandvikens MK: 10

Lennart Falk, SMK Gävle: 10

Göran Larsson, MK Orion: 10

Pyret Öhrn, SMK Söderhamn: 10

Therese Berggren, Örnsköldsviks MK: 10

Kjell Gilberg, Gestrike RT: 9

Sabina Ramqvist, MSK Kvarnvingarna: 9

Anneli Lepistö, MK Speed: 9

Roger Sandell, Stockholms BK: 9

Michael Johansson, MK Speed: 8

Lisa Rönngren, Gnesta MK: 8

Sandra Hedberg, Skepptuna MK: 8

Natalie Granfors, Eskilstuna EMK: 8

Sandra Andersson, AMF Årsunda: 7

Rebecca Hagström, Järbo MK: 7

Mike Sterner, SMK Gävle: 7

Wilma Kjellqvist, Karlsborgs MK: 7

Hanna Larsson, MK Orion: 7

Janne Larsson, Gestrike RT: 7

Johanna Lindh, SMK Hedemora: 6

Micke Lund, Norbergs MC: 6

Julia Mejermo, SMK Nyköping: 6

Therese Löfgren, Gestrike RT: 6

Emelié Johansson, Rasbo MK: 6

Urban Bergström, Tväråns IF: 6

Johanna Hedberg, SMK Söderhamn: 5

Claes Sandin, Sandvikens MK: 5

Madelene Björck, Films MK: 5

Jenny Annerstedt, Films MK: 5

Lars Olof Sole Klahr, Malungs MK: 5

JUNIORER

Markus Karlsson, Sunnansjö MK: 20, 19, 20 = 59 (Resultat utöver de räknade: 15)

Oscar Hagström, AMF Årsunda: 17, 18, 16 = 51 (Resultat utöver de räknade: 16, 9)

Anton Tholander, Borlänge MK: 16, 17, 18 = 51 (Resultat utöver de räknade: 14)

Isak Frönestedt, AMF Årsunda: 20, 14, 13 = 47

Aaron Blomkvist, Hofors MK: 13, 11, 19 = 43 (Resultat utöver de räknade: 8)

Pontus Eriksson, AMF Årsunda: 19, 12, 10 = 41

Gustaf Westerlund, AMF Årsunda: 20, 18 = 38

Linnea Holmdahl, Films MK: 11, 10, 17 = 38

Emil Lagergren, Borlänge MK: 17, 20 = 37

Simon Gustavsson, Sunnansjö MK: 20, 16 = 36

Hanna Söderqvist, AMF Årsunda: 16, 15 = 31

Joel Lindberg, Hofors MK: 9, 15, 7 = 31

Edwin Eriksson, Jämtlands MK: 10, 20 = 30

Adam Hagström, Järbo MK: 12, 18 = 30

Linnea Bleckur, Team Mikro BSK: 14, 16 = 30

Lukas Mattsson, Skepptuna MK: 19, 9 = 28

Viggo Forsberg, Hofors MK: 5, 11, 12 = 28

Adam Fahlen, Haninge MK: 13, 14 = 27

Louise Malmström, Eskilstuna MK: 7, 18 = 25

Gustav Dynefalk Lindau, Vaxholms MK: 20

Douglas Eriksson, AMF Årsunda: 14, 6 = 20

Leo Rosenqvist, Fredriksbergs MK: 19

Oliver Sundström, Vara MK: 19

Casper Granfors, Eskilstuna MK: 19

Robin Norrlander, Krokoms MK: 19

Arvid Eriksson, AMF Årsunda: 10, 8 = 18

Adrian Sylvander, Östmarks MFF: 17

Albin Karlsson, SMK Hedemora: 18

Wilmer Westerling, MK Kinda: 18

Obelix Åkerlund, Krokoms MK: 18

Emelie Höök, Hällefors MK: 17

William Berg, MK Kopparberg: 17

Nora Lindqvist, SMK Hälsinge: 17

Tilde Haglund, Rönne MK: 16

Isac Åkervall, Ånge MK: 16

Elias Hermansson, SHRA Avesta: 9, 6 = 15

Macus Osmén, Gnesta MK: 15

Joel Uhr, AMF Årsunda: 15

Dennis Nydén, Kolsva MS: 15

Elias Bergström, Ljusdals MS: 15

Helmer Halvarsson, Krokoms MK: 15

Felix Berggren, Örnsköldsviks MK: 14

Thea Göransdotter, Jämtlands MK: 14

Robin Svelander, Skepptuna MK: 6, 7 = 13

Oscar Erikson, Sunnansjö MK: 13

Jonathan Glad, Ljungsbro MK: 13

Dag Gilberg, Gestrike RT: 13

Olle Lundgren, Krokoms MK: 13

Ellen Liebenholtz, Bergets MS: 12

Lucas Ullervik, Eskilstuna MK: 12

Lukas Danielsson, Stockholms BK: 12

William Thorén, Krokoms MK: 12

Jonna Hellberg, Grangärde RRC: 11

Elias Lindberg, Krokoms MK: 11

Victor Nyströmer, Fjugesta MS: 11

Lucas Vahlberg, Eskilstuna MK: 11

Jennifer Sundström, AMF Årsunda: 10

Joel Strömberg, MK Nordjämten: 10

Jesper Granfors Kuhlin, Eskilstuna MK: 10

Anne Ryden, Krokoms MK: 9

Sebastian Roth, Stockholms BK: 9

William Sandqvist, Skepptuna MK: 8

Linnea Englund, Ljusdals MS: 8

Jesper Öberg, Gestrike RT: 8

Elina Sigvardsson, AMF Årsunda: 8

Olle Agerberg, Krokoms MK: 7

Anton Nilsson, MK Speed: 7

Anton Wallberg, MK Kopparberg: 7

Rasmus Eriksson, Borlänge MK: 7

Evelina Åkerlund, Krokoms MK: 6

Markus Frönestedt, AMF Årsunda: 6

Ahlina Nordqvist, Gestrike RT: 6

Evelina Andersson, Sunnansjö MK: 5

Zanna Stjernberg, Krokoms MK: 5

Isak Öberg, Mälaröarnas MK: 5

Theo Andersson, MK Speed: 5

Elin Lundberg, Gestrike RT: 5

ALLA TÄVLINGAR VI SÄNDER 2019: 16/3: Västerås - Se höjdpunkterna och hela reprisen här!

27/4: Askersund - SE REPRIS OCH HÖJDPUNKTER HÄR

4/5: Årsunda - SE HÖJDPUNKTER, INTERVJUER OCH REPRIS HÄR

12/5: Skepptunafestivalen - SE HÖJDPUNKTER, FINALERNA OCH HELA REPRISEN

26/5: Gestrikefestivalen - SE FINALERNA, HÖJDPUNKTER & REPRISEN

30/5: Kvällstävlingen, Borlänge - SE HIGHLIGHTS & HELA REPRISEN HÄR

1-2/6: Östersund - SE HÖJDPUNKTER OCH REPRIS FRÅN BÅDA DAGARNA HÄR

6/6: Hällefors - SE HÖJDPUNKTER OCH HELA REPRISEN HÄR

8/6: Hedemora - SE HÖJDPUNKTER OCH HELA REPRISEN HÄR

6-7/7: Krokom - SE LÖRDAG OCH SÖNDAG LIVE HÄR

27/7: Fredriksberg

4/8: Bollnäs

11/8: Laxå

11/8: Örnsköldsvik

18/8: Årsunda

25/8: Ljusdal

8/9: Borlänge

14/9: Söderhamn

28/9: Storvik

6/10: MittMedia cup final

PS: Håll även koll på alla våra sändningar via facebooksidan Folkrace-TV.

Annons