Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

FP tror på flexiblare arbetsmarknad

/
  • Hans Backman och FP driver en linje mot ungdomsarbetslösheten som varken S eller M ställer sig bakom.

Ändrade turordningsregler. Ungdomsavtal med lägre löner under ett år.

Folkpartiets recept mot arbetslösheten bland unga är ett annat än Socialdemokraternas.

– Våra ungdomar i Gävleborg skulle tjäna extra mycket på det här, säger Hans Backman, riksdagsledamot för FP.

Annons

”Våra ungdomar måste ha jobb” är titeln på Folkpartiets idéprogram mot ungdomsarbetslösheten. Flera förslag går rakt på tvären mot inte bara S-märkt politik, utan även mot M-ståndpunkter.

Dit hör kravet på ändrade turordningsregler.

FP vill att grunden för vem som blir uppsagd först, i dag hur länge man har varit anställd, ska bytas ut mot en bedömning av kompetens. Vilka som är mest kompetenta avgörs i en förhandling mellan arbetsgivare och fack, där arbetsgivaren har sista ordet. Förslaget kombineras med att anställda ska kunna vidareutbilda sig och på sätt bli mer kompetenta.

En flexiblare arbetsmarknad ska göra det lättare att anställa unga.

– Vi ser hur de unga som inte fick jobb under 90-talskrisen fortfarande inte har etablerat sig och fått jobb. Det är så viktigt för de ungas självförtroende att få jobb efter skolan. Därför menar jag att regeringen måste gå snabbare fram, säger Hoforsbon Hans Backman, FP-ledamot i riksdagens arbetsmarknadsutskott.

Han vill även se att fler gör som Sollentuna kommun som vill införa ungdomsavtal. Enligt detta skulle personer upp till och med 25 år under ett års tid kunna anställas för en lön som är 75 procent av lägstalönen.

– Ungdomarna vill verkligen jobba. Då ser man inte det här med lönen som ett problem.

Hans Backman har noggrant följt GD:s serie #ungutanjobb, som visar att ungdomsarbetslösheten i Gävle och Gästrikland är högst i landet.

– Just med tanke på att läget här är som det är, skulle våra ungdomar tjäna extra mycket på förslagen.

Mer läsning

Annons