Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Skön Ockelbotriumf i Engelbrektsstafett

Ockelbo SK:s friidrottare vann ig år 24:e årets Engelbrektsstafetten 5x5 kilometer i Norberg drygt två minuter före Sågmyra SK. Trea blev Avesta OK och femma, som ifjol, Hemlingby Löparklubb.

Annons

– Det gick riktigt bra för oss alla fem. Det bästa som hänt OSK. Riktigt roligt för vår klubb, sade Magnus Lindberg som sprang den sista sträckan för Ockelbo.

Dessförinnan hade den unge Albin Jonsson givit Lindberg en säker ledning, som han också förvaltade. Anders Hallberg, Hemlingby LK, blev trea på första sträckan där OSK-aren Fredrik Ingelsson växlade som tia. Han var då 1.12 efter DM-ettan i maraton, Anders Hallberg.

Elov Olsson var sjätte bäst på andra sträckan, Joakim Lantz etta som Albin Jonsson på såväl tredje och näst sista havmilsrundorna. Därför kände slutmannen Magnus Lindberg sig inte alls hotad när hans sprang iväg.

Han framhåller dock Albin Jonsson som den största överraskningen i laget. Magnus gladdes också med tränarparet Rönnlund, där Mikael sprang i klubbens andralag.

OSK:s framfart i fritidrotten de senaste åren är imponerande och medelåldern på de bästa långlöparna är på väg att drastiskt sänkas i distriktet – och OSK:arna är endast i början på sina löparkarriärer.

Halvmilstiderna för OSK blev 18.17, 17.46, 16.57, 16.25 och 16.29.

Anders Hallbergs 17.05 följdes i HLK-femman av Mounir Touzanis 18.14, Göran Lindqvists 19.12, Stisse Åbergs 19.17 och avslutande Per Hållströms 17.57. HLK 2 var tolva, OSK 2 16:e och HLK lag 3 26:a av 35 lag i Elitklassen.

På damsidan kom Hemlingby LK 1 med Elin Pöllä, Emma Hållström, Viveka Lindberg, Carin Öbrink och Caroline Ström sexa i 5x5 kilometer. Klubbens andralag var åtta. Det var således många bra resultat i klassikern Engelbrektsstafetten i år. För två år sedan var Magnus Lindberg, blott 21 år, med i stafetten för första gången och blev femma eller sexa, tror han.

I fredagens Engelbrektsloppet kom Hugo Jonsson, HLK, nia i Pojkar 1,5 km, och Stina Jonsson, IF Skade 14:e i flickklassen 1,5 km.

Mer läsning

Annons