Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Stipendiater Bessemerskolan

Här kommer listan med alla som fick stipendier på Bessemerskolan.

Annons

Vård- och omsorgsprogrammet

Evelina Johansson, OP08, Stiftelsen Albert och Anna Göranssons minne 2 500

Monika Morina, OP08, Stiftelsen Albert och Anna Göranssons minne 2 500

Linda Söderqvist, OP08, Stiftelsen Albert och Anna Göranssons minne 2 500

Linda Åberg, OP08, Stiftelsen Albert och Anna Göranssons minne 2 500

Jessica Östberg, OP08, Premium Kerstin Hesselgren Sällskapet 300kr + bok

Safa Mikha, OP08, Bokpremie Bok

Tha Dah Lay, OP08, Bokpremie Bok

Barn- och Fritidsprogrammet

Mathilda Hansson, BF08, Haglöfsstipendiet

Andreas Smedbakken, BF08, Haglöfsstipendiet

Introduktionskursen för invandrare

Ala Al Zhairi, IVIKStipendium Svenska 500

Arzu Aljevic, IVIKStipendium Svenska 500

Individuella programmet

Hacir Bulut, IV, Stipendium Biobiljetter

Johan Henriksson, IV, Stipendium Biobiljetter

David Nordström, IVStipendium Biobiljetter

Fordonsprogrammet

Kim Anderssen, Mororbranchens Riksförbunds stipendium

Martin Dilèn, Källviks Premie Verktygslåda

Thomas Eriksson, Stipendium från BYN1 500

Johan Lundin, Stipendium 500

Ellen Persson, Stipendium 500

Byggprogrammet

Sofie Engström, BP08, Skanskas lärlings stipendium 2 000

Erik Hedlund, BP08, Skanskas lärlings stipendium 2 000

Linnea Lundström, BP08, Premie Presentkort på 1 000 kronor från Lindbergs färg

Språkstipendier

Engelska

Johanna Åberg, ESMK08, 500

Fredrik Knief, HR09, 500

Paola Boholan, NV10A, 1 000

Fredrik Ahnlén, NV10A, 500

Frida Sandberg, NV10A, 500

Ellinor Delin, NV10A, 500

Beatrice Vad-Scutt Klockervo, NV10A, 500

Maja Sundelin, SMSP08, 500

Axel Börjegren Wiman, SMSP09, 500

Erik Kaukas, SMSP09, 500

Anela Hamzic, SMSP10, 500

Emma Andersson, SP08B, 500

Didrik Domert, SP09, 500

William Miles,TE10, 500

Franska

Ellinor Delin, NV10, 500

Paola Bolohan, NV10, 500

Caroline Tynnstedt, SP08B,1 000

Spanska

Marcus Jönsson, NV10, 500

Alexandra Kallio, SP08B, 500

Rebecka Ivarsson, SP08B, 500

Caroline Tynnstedt, SP08B, 500

Tyska

Angelica Byström, ESBD08, 500

Sara Lundemo, NV08, 500

Alana Zinkevitch, SP09, 500

Svenska

Sara Petersen, NV08, 500

Daniella Sibelius, NV08, 500

Rebecka Heinrup, NV08, 500

Björn Eriksson, NV08, 500

Emil Olsson, NV08, 500

Lovisa Adolfsson, NV08, 500

André Wallström, SMSP09, 500

Emma Andersson, SP08B, 1 000

Joel Nilsson, TE08, 500

Kristoffer Pitkäjärvi, TE08, 500

Maja Herrgård, TE08, 500

Joacim Nilsson, TE09, 500

Johan Backman, TE09, 500

Bokpremier för språkkunskaper

Max Peter Bejmer, NV08, Bokpremie

Emilia Vall, SMSP08, Bokpremie

Elsa Nordqvist, SP10, Bokpremie

SP

Stipendium för de Samhällsorienterande ämnena

Emma Andersson, SP08B, Bokpremie

Bästa ekonomielev år 3

Sandra Andersson, SP08A, Premie

Lina Danielsson, SP08A, Premie

MP

Nathalie Harbom, MP08, Premie

Emilia Olsson, MP08, Premie

SMSP

Maja Sundelin, SMSP08 ,Premie

Erik Kaukas, SMSP09, UF, Check

HP

Anne Flodin, HP, Stipendie 500

ECIT

Sara Johansson, ECIT, Stipendie 500

ESMK

Evelina Lindqvist, ESMK08, Premie

Magnus Björklund, ESMK08, Premie

Sofie Eriksson, ESMK08, Stipendium Hedvig Ulfsparres 5 000

Maria Lundberg, ESMK08, Premie

ESBD

Ellinor Andersson, ESBD08, Premie

Lisa Sörensen, ESBD08, Premie

Elprogrammet

Mattias Johansson, ECEL10, YIT, Verktygslåda

Andro Jonsson, ECEL09, Midroc Electro AB, Verktyg

Markus Harbom, ECEL09, Emanuelson Ljud & Bild, 1 000

Viktor Hedlund, ECEL08, Ahlsell AB, Verktyg

Alexander Jackson, ECEL08, Nygrens El AB, Verktyg

Martin Jonsson, ECEL08, TST-gruppen, Verktyg

Olov Gunnarsson, ECEL08, EIO Gävle-Dala, 2 000

Naturvetenskapsprogrammet

Frida Eriksson, NV08, Biologi, Prenumeration tidskriften Sveriges Natur, 500

Fredrik Ingelsson, NV08, Linnéstipendiat Biologi

Emil Olsson, NV08, Berzeliusstipendiat Kemi

Joline Ingelsson, NV08, Berzeliusstipendiat Kemi

Hemrin Batti, NV09, Stipendium kemi, Medlemskap i Svenska Kemistsamfundet samt ett års prenumeration på Kemisk tidskrift

Bäste Elev

Emil Olsson, NV08, Stipendium från Sandvikens Gymnasieskola 3 000

Sara Pettersen, NV08Stipendium från Sandvikens Gymnasieskola 3 000

Teknikprogrammet

Jimmy Appel, Johansson, TE08, Premie 500

Kristoffer Pitkajärvi, TE08, Premie 500

Johanna Bergqvist, TE08, Gåva Margitha och Sten Åkerlund för fortsatta studier 120 000

Industriprogrammet

David Skogh, IP08, ALMAB, Verktyg

Markus Lundros, IP08, SITAB, Presentkort Ahlsel 500 Kronor

Niklas Karlsson, IP08, Svetscenter i Gävle AB, Fronius svetsmaskin

Tobias Elfving, IP08, SITAB, Presentkort Ahlsel 500 Kronor

Markus Sjöblom, IP09, SITAB, Presentkort Ahlsel 500 Kronor

Rasmus Jonsson, IP09, SITAB, Presentkort Ahlsel 500 kronor

Nicklas Andersson, IP09, Sandvikens Fornmekaniska AB, Verktyg

Tobias Rommedahl, IP10, Tools Sandviken, Presentkort på 500 kronor

Viktor Magnusson, IP10, Tools Sandviken, Presentkort på 500 kronor

Hotell- och Restaurangprogrammet

Sofie Eliasson, HR09, Diplom och Studieresa till Nordiska Kongressen med Svenska kockars Förening i Bergen Norge

Frida Nygren, HR09, Diplom för studie och utbytespraktik inom Nordplus JR till Jyväskylä Finland

Petra Lindberg, HR09, Diplom för studie och utbytespraktik inom Nordplus JR till Jyväskylä Finland

Jimmy Lindqvist-Björk, HR09, Diplom för studie och utbytespraktik inom Nordplus JR till Rauma Finland

Mattias Fagerström, HR09, Diplom för studie och utbytespraktik inom Nordplus JR till Rauma Finland

Cajsa Hyllengren, HR09, Diplom för studieresa till olivoljekonferensen i La Laguna, Baeza Spanien Via Leonardo Da Vinci

Caroline Högman, HR09, Diplom för studieresa till olivoljekonferensen i La Laguna, Baeza Spanien Via Leonardo Da Vinci

Fredrik Knief, HR09, Diplom för studieresa till olivoljekonferensen i La Laguna, Baeza Spanien Via Leonardo Da Vinci

Ricky Peters, HR09, Diplom för studieresa till olivoljekonferensen i La Laguna, Baeza Spanien Via Leonardo Da Vinci

Desirée Blomberg, HR08, Stipendie Utlandspraktik genom Leonardoprojektet i Frankrike

Ellen Loftman, HR08, Stipendie Utlandspraktik genom Leonardoprojektet i Frankrike

Jennifer Åberg, HR08, Stipendie Utlandspraktik genom Leonardoprojektet i Frankrike

Patric Grönberg, HR08, Stipendie Utlandspraktik genom Leonardoprojektet i Portugal

Jennifer Bergqvist, HR08, Stipendie Utlandspraktik genom Leonardoprojektet i Portugal

Matilda Hedin, HR08, Stipendie Utlandspraktik genom Leonardoprojektet i Portugal

Albin Jagaeus, HR08, Marcus Gabrielsen minnesfond 500

Adam Halfvars, HR08, Marcus Gabrielsen minnesfond 500

Marie Löfgren, HR08, Marcus Gabrielsen minnesfond 500

Robin Glimmerbeck, HR08, Marcus Gabrielsen minnesfond 500

Ellen Loftman, HR08, Stipendie Svenska Kockars Förening Gävleborg-Dalarna Globalkniv

Louise Fagerström, HR08, Bokstipendie

Peter Gissberg, HR08, Bokstipendie

Jeanette Ernlund, HR08, Bokstipendie

Malin Larsson, HR08

Mer läsning

Annons