Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Gymnasieskolans stipendiater 2009

Här är hela listan över gymnasieskolans stipendiater.

Annons

Vi har försökt göra listan så komplett som möjligt men något kan säkert saknas. Mejla i så fall till webredaktionen@gd.se.

GÄVLE

Premiumförteckning Vasaskolan 2009, Årskurs 3

PREMIUM, Namn, Klass, Åk, Summa

Zontas premium, Fanny Eriksson, SP3AH,3,500
Zontas premium, Eleonore Larsson, SP3AH,3,500
Ljungbergsfonden, Daniel Djuvfelt, NV3A,3,20000
Ljungbergsfonden, Jimmy Löf, NV3C,3,20000
Ljungbergsfonden, Karin Jerner, NV3B,3,20000
Hedvig Ulfsparres Stipendium, Carl Brickman, ES3C,3,5000

Per Bengtssons stipendium, Sandra Abrahamsson, NV3C,3,3000
Per Bengtssons stipendium, Victoria Svensson, NV3B,3,3000
Per Bengtssons stipendium, Per Jäderberg, NV3B,3,3000
Per Bengtssons stipendium, Josef Larsson, NV3I,3,3000
Per Bengtssons stipendium, Emma Odelros, NV3I,3,3000

Brännmans premium i historia, Kajsa Måhl, SP3I,3,3000
Brännmans premium i historia, Malin Stjärnsten, SP3I,3,3000

Dybecks premium i data, Johan Adler Westin, NV3B,3,2000
Dybecks premium i data, Johan Zeeck, NV3B,3,2000
Dybecks premium i data, Emil Eriksson, NV3B,3,2000

Eriksson, Sofia Hellsten, NV3I,3,3000
Eriksson, Magdalena Lingman, NV3I,3,3000
Eriksson, Frida Nyström, NV3i,3,3000
Eriksson, Ruben Evensen, SP3J,3,3000
Eriksson, Emelie Forslin, SP3AH,3,3000

Gefle Gymnasii Idrottsförenings premium, Alexander Jansson, SP3K,3,400
Idrottsföreningen för flickors premium, Erika Herbert, NV3B,3,700
Gävle Läroverks fond för fysisk fostran, Magnus Karlsson, ES3A,3,800
Gävle Läroverks fond för fysisk fostran, Alexander Jansson, SP3K,3,400
Gävle Läroverks fond för fysisk fostran, Erika Herbert, NV3B,3,100
Idrottsskölden, Emmy Thelberg, NV 3A,3,

GGF Verdandis premium, Mattias Holmström, SP3K,3,200

Holmbergs, Johanna Landström, ES3A,3,2500
Holmbergs, Per Wiberg, NV3B,3,2500
Holmbergs, Senja Salander Lindh, ES3B,3,2500
Holmbergs, Linnéa Ädel, SP3AH,3,2500
Holmbergs, Sofia Andersson, NV3B,3,2500
Holmbergs, Sara Waern, NV3C,3,2500

Kemistsamfundets premium, Jimmy Löf, NV3C,3,

Lindhamns premium, Jonas Lundström, SP3AH,3,2000
Lindhamns premium, Frida Rogberg, NV3I,3,2000
Lindhamns premium, Clara Welin Brook, NV3I,3,2000
Lindhamns premium, Emelie Bergqvist Lundros, SP3I,3,2000
Lindhamns premium, Fredrika Gustafsson, SP3I,3,2000
Lindhamns premium, Julia Rasmussen, SP3I,3,2000
Lindhamns premium, Cajsa Dahlberg, SP3J,3,2000
Lindhamns premium, Kajza Jansson Ge, SP3J,3,2000
Lindhamns premium, Henrik Sandberg, NV3B,3,2000
Lindhamns premium, Filip Fägnell, SP3J,3,2000
Lindhamns premium, Freja Erixån, ES3B,3,2000
Lindhamns premium, Julia Dahlin, NV3A,3,2000
Lindhamns premium, Jessica la Fleur, NV3A,3,2000
Lindhamns premium, Oskar Mårtensson, NV3A,3,2000
Lindhamns premium, Marcus Bergman, NV3B,3,2000
Lindhamns premium, Amanda Gavelin, SP3I,3,2000
Lindhamns premium, Caroline Sandberg, SP3J,3,2000
Lindhamns premium, Viktor Blomkvist, NV3I,3,2000
Lindhamns premium, Jonn Gottfridsson, SP3AH,3,2000

Läkerols premium i Moderna språk, Markus Back, ES3C,3,1000

Marins premium i svenska, Elin Öholm, SP3K,3,1000

NF:s premium, Emmy Thelberg, NV3A,3,
NF:s premium, Erika Herbert, NV3B,3,

Richard Nilsson Hörnells premium, Clara Welin Brook, NV3I,3,1000

Åkerlunds premium i biologi, Frida Rogberg, NV3I,3,1000
Åkerlunds premium i teater, Amanda Jansson, ES3A,3,1000
Åkerlunds premium i idrott man, Erik Skoog, NV3B,3,1000
Åkerlunds premium i engelska, Hugo Westerlund, SP3K,3,1000
Åkerlunds premium i filosofi/religion, Kajsa Hakola, SP3AH,3,1000
Åkerlunds premium I svenska, Emma Lundgren, NV3C,3,1000
Åkerlunds premium i psykologi, Malin Åhrlin, SP3AH,3,1000
Åkerlunds premium i matematik, Rikard Ottemark, NV3I,3,1000
Åkerlunds premium i fysik, Marcus Abrahamsson, NV3A,3,1000
Åkerlunds premium i musik, Joel Svensson, ES3C,3,1000
Åkerlunds premium i kemi, Victoria Svensson, NV3B,3,1000
Åkerlunds premium i idrott kvinna, Jennifer Höglund, NV3I,3,1000
Åkerlunds premium i cirkus, Erika Näsholm, ES3A,3,1000
Åkerlunds premium i bild, Stina Karlström, ES3B,3,1000
Åkerlunds premium i historia/samhällskunskap, Fanny Eriksson, SP3AH,3,1000

Bäst på Naturvetarprogrammet, Mikaela Blomberg, NV3B,3,4000
Bäst på Samhällsvetarprogrammet, Jonathan Söderlund, SP3AH,3,4000
Bäst på Estetiska programmet, Anna Hed, ES3C,3,4000
Bäst på Internationella programmet, Elin Källquist, SP3I,3,4000

Premiumförteckning Vasaskolan 2009, Årskurs 2,
PREMIUM, Namn, Klass, Åk, Summa

Tholléns premium i svenska, Anders Norén, SP2J,2,1000
Samfonden (tyska), Per Engström, SP2J,2,1000
Samfonden (tyska), Matilda Wedin, NV2B,2,1000
Samfonden (franska), Per Wallgren, NV2B,2,1000
Samfonden (spanska), Jakob Nyström, SP2I,2,1000
Samfonden (dans), Jessica Modd Lindberg, ES2CDT,2,1000
Samfonden (teater), Erika Karlsson, ES2CDT,2,1000
Samfonden (kinesiska), Ali Hallak, NV2A,2,1000


Premiumförteckning Vasaskolan 2009, Årskurs 1,
PREMIUM, Namn, Klass, Åk, Summa
Mellins premium, Katja Byström, IN1A,1,500

Rotarys premium, Robert Antman, ES1BD,1,800

Orgelfonden, Max Jonsson, NV1A,1000

Polhemsskolans stipendier 2009

ÅK Klass Efternamn Förnamn Fond/Stipendie

1 BF1A Ihrén Emma Gymnasieskolans samfond 300
1 BF1B Lindberg Johanna Gymnasieskolans samfond 300
1 BP1A Klingvall Filip Gymnasieskolans samfond 300
1 BP1B Sjögren- Lyck Michelle Gymnasieskolans samfond 300
1 BP1C Åberg Filip Gymnasieskolans samfond 300
1 BP1D Löf Joel Gymnasieskolans samfond 300
1 EC1A Hedlund Tommy Gymnasieskolans samfond 300
1 EC1B Erkkilä Marcus Gymnasieskolans samfond 300
1 EC1C Danbrink Joakim Gymnasieskolans samfond 300
1 EN1A Pihlajainen Jeremias Gymnasieskolans samfond 300
1 EN1B Owetz Oscar Gymnasieskolans samfond 300
1 LP1B Gustafsson Johanna Gymnasieskolans samfond 300
1 OP1A Hamrén Julia Gymnasieskolans samfond 300
1 OP1B Larsson Terese Gymnasieskolans samfond 300
1 TPS1A Bäcklin Dahlberg Hannah Gymnasieskolans samfond 300
1 TPS1B Lingvall Jonas Gymnasieskolans samfond 300
1 TPS1C Berlin Oscar Gymnasieskolans samfond 300
1 IVF3 Henningsson Joel Gymnasieskolans samfond 500
1 HR1A Sundström Anna Gefle Hantverkförening 300
1 HR1B Öhrn Adrian Gefle Hantverkförening 300
1 HVF1 Blank Kristin Gefle Hantverkförening 300
1 HVFL1 Helgesson Anna Gefle Hantverkförening 300
1 HVT1A Ölander Christina Gefle Hantverkförening 300
1 TE1A Lundin Mattias Läkerols stipendiefond 300
1 TE1A Palmqvist Emma Läkerols stipendiefond 300
1 TE1B Forsström August Läkerols stipendiefond 300
1 TE1B Löf Karl Läkerols stipendiefond 300
1 TE1C Eklund Lina Läkerols stipendiefond 300
1 TE1C Valler Elin Läkerols stipendiefond 300
1 TE1D Häggström Greta Läkerols stipendiefond 300
1 TE1D Pehrsson Matilda Läkerols stipendiefond 300
1 TE1ID Pöllä Elin Rotaryklubbarnas i Gävle stipendiefond 300
1 PRIV1B Fredriksson Anton Polhemsstipendiet musik 300
1 BASÅR 1 Bergman Anton Polhemsstipendiet 300
2 BF2A Svensson Jeanette Gymnasieskolans samfond 500
2 BF2B Karlsson- Nordkvist Rebekka Gymnasieskolans samfond 500
2 BF2B Lång Sandra Gymnasieskolans samfond 500
2 BPAN2 Östlund Cristoffer Gymnasieskolans samfond 500
2 BPMR2 Jonsson Nicklas Gymnasieskolans samfond 500
2 BPTG2A Lif Johan Gymnasieskolans samfond 500
2 BPTG2B Nyberg Christoffer Gymnasieskolans samfond 500
2 ECAT2 Cedervall Kent Gymnasieskolans samfond 500
2 ECDT2 Hessner Daniel Gymnasieskolans samfond 500
2 ECEL Öberg Robin Gymnasieskolans samfond 500
2 ENIR2 Campos Benitez Erick Mauricio Gymnasieskolans samfond 500
2 ENKY2 Engvall Marcus Gymnasieskolans samfond 500
2 ENVV2 Wendelius Hollsten Nicolaj Gymnasieskolans samfond 500
2 OP2A Jansson Sundell Tobias Gymnasieskolans samfond 500
2 OP2B Lindqvist Amanda Gymnasieskolans samfond 500
2 OP2C Naim Maha Gymnasieskolans samfond 500
2 TEIT2A Jansson Pontus Gymnasieskolans samfond 500
2 TEP2 Hedlund Rickard Gymnasieskolans samfond 500
2 TEV2 Bergroth Michael Gymnasieskolans samfond 500
2 TPS2A Larsson Tobias Gymnasieskolans samfond 500
2 TPS2C Holappa Tommi Gymnasieskolans samfond 500
2 TPS2D Westberg Dan Gymnasieskolans samfond 500
2 TPS2D Zakrisson Jonathan Gymnasieskolans samfond 500
2 HR2A Pohjonen Emma Gefle Hantverkförening 500
2 HR2B Katisko Johan Gefle Hantverkförening 500
2 HVF2 Löf Matilda Gefle Hantverkförening 500
2 HVFL2 Jonsson Malin Gefle Hantverkförening 500
2 HVT2A Olsson Emma Gefle Hantverkförening 500
2 HVT2B Johansson Lönn Tova Gefle Hantverkförening 500
2 LP2A Ask Izabella Gefle Hantverkförening 500
2 LP2B Jacobsson Cathrine Gefle Hantverkförening 500
2 TED2 Sörebö Victoria Gefle Hantverkförening 500
2 TE2ID Romin Andreas Rotaryklubbarnas i Gävle stipendiefond 500
2 IV GRUPP A Hussain Mariam Polhemsstipendiet 300
2 IV GRUPP B Skytt Karlsson Robin Polhemsstipendiet 300
2 IVIKA Khalil Faris Ali Polhemsstipendiet 300
2 IV-Ö Abdolrazak Emad Polhemsstipendiet 300
2 IVIKL1 Naseri Sadighe Blommor + presentkort
2 OP2 Thyr Jonathan Erikssons stipendiefond
2 TES2 Christensson Alexander Svenska Kemistsamfundet, Gävlekretsen
2 BF2A Källemyr Hanna Tom Titt
2 BF2B Källemyr Caroline Tom Titt
3 BF3A Ranje Linnéa Gymnasieskolans samfond 1 000
3 BF3A Rickegård Frida Gymnasieskolans samfond 1 000
3 BF3B Sundberg Malin Gymnasieskolans samfond 1 000
3 ECAT3 Bartholf Martina Gymnasieskolans samfond 1 000
3 ECAT3 Svensson Tim Gymnasieskolans samfond 1 000
3 ECDT3 Björklund Jesper Gymnasieskolans samfond 1 000
3 ECEL3 Hedlund Jonas Gymnasieskolans samfond 1 000
3 ECET3 Grannas Ida Gymnasieskolans samfond 1 000
3 ENVV3 Melkersson Samuel Gymnasieskolans samfond 1 000
3 OP3A Karlsson Malin Gymnasieskolans samfond 1 000
3 OP3B Holmli Beatrice Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TE3ID Axelsson Mathilda Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TE3ID Leima Sofie Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TED3 Häger Helen Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TEDE3 Nylund Marcus Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TEDE3 Strandberg Adam Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TES3A Ekström Nathalie Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TES3A Simonsson Josef Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TES3B Axelsson Madeleine Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TES3B Johansson Sara Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TES3B Moreborg Henrik Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TES3B Persson Magnus Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TES3C Grönvall Elin Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TES3C Lövgren Therese Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TPS3A Katisko Jonnie Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TPS3B Boman Victor Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TPS3C Hillbom Marcus Gymnasieskolans samfond 1 000
3 TPS3D Larsson Angelica Gymnasieskolans samfond 1 000
3 BPML3 Lif Emelie Gefle Hantverkförening 1 000
3 BPPL3 Löhman Fredrik Gefle Hantverkförening 1 000
3 BPTG3A Linander Patrik Gefle Hantverkförening 1 000
3 BPTG3A Sandström Jacob Gefle Hantverkförening 1 000
3 HR3A Eriksson Johanna Gefle Hantverkförening 1 000
3 HR3A Westerman Jessica Gefle Hantverkförening 1 000
3 HVF3 Pennerdahl Angelica Gefle Hantverkförening 1 000
3 HVT3A Ögren Malin Gefle Hantverkförening 1 000
3 HVT3B Strindberg Anna Gefle Hantverkförening 1 000
3 HV3C Wärn Sandra Gefle Hantverkförening 1 000
3 LP3A Olsson Denise Gefle Hantverkförening 1 000
3 LP3B Adolfsson Madelene Gefle Hantverkförening 1 000
3 LP3B Molin Sara Gefle Hantverkförening 1 000
3 TED3 Langerth Alice Gefle Hantverkförening 1 000
3 BPTG3A Söderholm Linus Konstruktörs stipendiefond 1 000
3 BPTG3B Eriksson Kim Konstruktörs stipendiefond 1 000
3 BPTG3B Söder Jakob Konstruktörs stipendiefond 1 000
3 IVS4A Axelsson Stefan Polhemsstipendiet 450
3 FOS4 Vik Anders Polhemsstipendiet 450
3 HOS4 Söder Sofie Polhemsstipendiet 450
3 IVS4B Jansson Björn Polhemsstipendiet 450
3 LPS4 Antell Sebastian Polhemsstipendiet 450
3 BPBT3 Nilsson Emil Gävleborgs läns Vägförening / Vägverkets stipendiefond 1 000
3 BPMR3 Westergren Markus Gävleborgs läns Vägförening / Vägverkets stipendiefond 1 000
3 ECEL3 Stömberg Joel EIO 1 500
3 ENVV3 Eriksson Emil VVS företagen 3 000
3 ENKY3 Lingvall Robin Kylbranschen 3 000
3 HR3A Malmberg Nick Kökschefsföreningen Gävleborg (kockrock)
3 TE3id Roos-Pehrsson Victor Erik Johan Ljungbergs Utbildningsfond 20 000
3 TES3a Gustafsson Sara Erik Johan Ljungbergs Utbildningsfond 20 000
3 TE3id Lindh Olivia Företagsgrupp Gävle 2 500
3 TES3a Jonsson-Linderdahl Sofia Företagsgrupp Gävle 2 500
3 TES3b Åsell Anna Företagsgrupp Gävle 2 500
3 TES3b Östblom John Företagsgrupp Gävle 2 500
3 BPML3 Strand Sebastian Guldpenseln
3 BPMR3 Eriksson Joacim Idrottsskölden (för sina prestationer i ishockey, Brynäs IF och Juniorlandslaget)
3 TES3b Sjöberg Daniel Korsnäs 1 000
3 TES3c Nordin Klara Korsnäs 1 000
3 TPS3a Strandberg Ida Korsnäs 1 000
3 TPS3b Sundin Jesper Korsnäs 1 000
3 HVF3 Keränen Sanja Popcorner 2 000
3 HVF3 Östergrens Erika Popcorner 2 000
3 BPBT3 Nilsson Emil RYK Regionala Yrkeskommittén
3 BPTG3A Sandström Jacob Skanska
3 TES3b Imamovic Jasmina Stora Enso 1 000
3 TES3b Nilsson Gustav Stora Enso 1 000
3 TEDE3 Bohlin Tobias VI (Verkstadsindustrin) 1 500
3 TES3b Åberg Hannes VI (Verkstadsindustrin) 1 500
3 TPS3d Guldbrandsson Zanna VI (Verkstadsindustrin) 1 500
3 ECET3 Grannas Ida Zonta 1 000



STIPENDIATER VID BORGARSKOLAN LÄSÅRET 2008/09

Stora medaljen över Commersrådet Per Brändström till Tobias Bäckström SPE3A (Bäste elev)
Medaljen över Landshövding Cronstedt till Johanna Forsberg SPS3 (Näst bäste elev)
Bästa elever:
Bäckström, Tobias SPE3A 25000 Arno Holms Stipendium
Forsberg, Johanna SPS3 6000 Karsbergs Stipendiefond
Bäste fordonselev:
Eklund, Emil FP3C 3000 Gymnasieskolornas Samfond +
Klocka Motorbranschens stipendium
Bäste Handels- och administrationselev:
Widell, Emma HP3T 4000 Gymnasiskolornas Samfond
Bäste Medieelev:
Vikström, Lina MP3B 4000 Gymnasieskolornas Samfond

Namn Klass Belopp Fond

Wängelin, Fhilip FP3A 500 Gymnasieskolornas Samfond
Östlund, Mikael FP3A 500 Gymnasieskolornas Samfond +
klocka + Anderstorpsresa
Forsman, Mikael FP3C 500 Gymnasieskolornas Samfond
Lång, Jonas FP3C 500 Gymnasieskolornas Samfond
Henriksson, Emilie HP3T 500 Aktiva Handelsresandes Stip.fond
Magnusson, Elin HP3T 500 Aktiva Handelsresandes Stip.fond +
Övernattning på Scandic
Åsenlund, Elin HPID3 500 Gymnasieskolornas Samfond
Boberg, Markus MP3A 500 Rotaryklubbarnas Stip.fond
Engberg, Kevin MP3A 500 Gymnasieskolornas Samfond
Gille, Ida MP3A 500 Gymnasieskolornas Samfond
Bergman, Emilie MP3B 1000 Gymnasieskolornas Samfond
Edlund, Karolina SPE3A 1000 Aktiva Handelsresandes Stip.fond
Edström, Emilia SPE3A 1000 Herbert Gabrielssons Stip.fond
Huhta, Anna SPE3A 1000 Herbert Gabrielssons Stip.fond
Mejster, Fredrik SPE3A 4000 Stina och Rune Pettersons Stip.fond
Sandberg, Emil SPE3A 1000 Korsnäs Stip.fond
Ersson, Rasmus SPE3B 7000 Mats Mårsell
Nyberg, Kajsa SPE3B 1000 Korsnäs Stip.fond
Ränttilä, Jessica SPE3B 2000 Hedmans Stip.fond
Söderström, Jennifer SPE3B 1000 Korsnäs Stip.fond
Vestergren, Malin SPE3B 1000 Läkerols Stip.fond
Hansson, Marcus SPID3 2000 Karsbergs Stip.fond
Lundqvist, Amanda SPID3 2000 Korsnäs Stip.fond
Sjögren, Linn SPID3 2000 Gymnasieskolornas Samfond
Hellström, Julia SPM3 1000 Gymnasieskolornas Samfond
Sandberg, Sabina SPM3 1000 Gymnasieskolornas Samfond
Åberg, Linda SPM3 1000 Korsnäs Stip.fond
Mattsson, Kajsa SPS3 2000 Gymnasieskolornas Samfond
Olsén, Marléne SPS3 2000 Gymnasieskolornas Samfond
Tennemar, Karin SPS3 1000 Gymnasieskolornas Samfond

Zontas Stipendium
Holmström, Sandra SPS3 1000 Zonta

Idrottsskölden
Eliasson, Emma HPID3 500 Gymnasieskolornas Samfond
Silfverberg, Jakob SPID3 500 Gymnasieskolornas Samfond

Idrottsstipendium
Hansson, Marcus SPID3 500 Gymnasieskolornas Samfond
Thegel, Henrik SPID3 500 Gymnasieskolornas Samfond

Fotografisk bild stipendium
Karlsson, Magnus MP3B 1500 Expert

Grafisk form stipendium
Valkama, Matilda MP3A 1000 Baringo/Kilometer/Lundberg&Co
Göransson, Fredrik MP3A 500 Baringo/Kilometer/Lundberg&Co

Rörlig Bild stipendium
Bergman, Emilie MP3B 1000 Vidéa

Utmärkt Projektarbete
Östlund, Anna SPM3 500 Gymnasieskolornas Samfond
"Hemlösagruppen" SPS3 500 Gymnasieskolornas Samfond


SANDVIKEN

Förteckning över redan utdelade stipendier 2009

Sonja Kovalevsky-dagarna 7-8 november 2008
Jenny Bengtsson, NV3
Karl Walheim, NV3

Berzeliusdagarna 30-31 januari 2009
Henrik Sundqvist, NV3

Unga Forskares riksutställning 22-26 mars 2009
Thomas Johansson, NV3
Martin Sjöberg, NV3
Jehan Nouri, NV3
Dina Thamir, TE3

Margitha och Sten Åkerlunds gåva
Rickard Jäderberg, TE3

Internationalisering (Elevutbyte)
Billy Eriksson, HR3A Frankrike
Anna Gustafsson, HR3A Frankrike
Malin Jansson, HR3A Frankrike
Frida Holck, HR3B Frankrike
Madelene Olsson, HR3C Frankrike
Lina Olsson, HR3A Belgien
Dalal Salam- Abdulbaki, OP3 Norge
Cecilia Jonsson, OP3 Norge
Matilda Eriksson, OP3 Finland
Frida Manneteg, OP3 Finland
Juri Alijan, OP3 Frankrike
Matilda Hålén, OP3 Frankrike
Malin Björling, OP3 Frankrike
Linus Petersson, BP2 Norge
Erik Öberg, BP2 Norge

Tävling som elever på HR deltagit i och vunnit är Juniormedaljen 25/4-09

Frida Larsson, HR3A
Emil Eltin, Sjö HR3A
Jim Frid, HR3A
Emelie Erfält, HR3A


Stipendier utdelade i samband med avslutningen

Förteckning över stipendiater vid Sandvikens gymnasieskola, Ro1 läsåret 2008-2009

Årskurs 1-2

BF
Matilda Hansson, BF1 Språkstipendium, Göranssonska fonden, för stora framsteg i muntlig färdighet i svenska. 500:-

SP
Alexandra Kallio, SP1B Tyska Ambassadens bokpremium, för att efter bara ett års studier ha tillägnat sig mycket goda kunskaper i tyska Bok
Alexandra Kallio, SP1B Spanska Ambassadens bokpremium, för att ha uppnått goda studieresultat i spanska Bok
Sebastian Salenius, SP1B Spanska Ambassadens bokpremium, för att ha tillägnat sig goda kunskaper i spanska Bok
Emma Andersson, SP1A Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda kunskaper i engelska och franska 500:-
Sofia Björk, SP1A Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda kunskaper i engelska 500:-
Viktor Sjögren, SP1A Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda kunskaper i engelska 500;-
Patrik Andersén, SP1B Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda kunskaper i engelska 500:-
Fredrik Wåhlin, SP1B Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda kunskaper i engelska 500:-
Pernilla Gustafsson, SP2A Språkstipendium, Göranssonska fonden, för goda kunskaper i latin A 500:-
Julia Parkin, SP2A Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda kunskaper i engelska 500:-
Erika Brolin, SP2B Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda studieresultat i engelska och svenska 500:-
Erika Brolin, SP2B Språkstipendium, Göranssonska fonden, för att ha erhållit goda kunskaper i spanska 500:-

Förteckning över stipendiater vid Sandvikens gymnasieskola, Ro 2, läsåret 2008-2009

Årskurs 1-2
MP
Adam Selgeryd MP2 Premie för att Adam med en fantastisk arbetsinsats och spridande av en kreativ atmosfär nått enastående resultat inom filmskapandet. Filmpremie
Erika Lindström MP2 Premie för att Erika med en fantastisk arbetsinsats och spridande av en kreativ atmosfär nått enastående resultat inom fotoskapandet. Filmpremie

Förteckning över stipendiater vid Sandvikens gymnasieskola, Ro 4 läsåret 2008-2009

Årskurs 1-2

EC1
Olov Gunnarsson ECEL1 Stipendium från Koneo i Gävle, för stort intresse och engagemang samt en god kamrat Presentkort på 500:-
Robin Skogh, ECEL2 Stipendium från Koneo i Gävle, för stort intresse och engagemang samt en god kamrat Presentkort på 500:-
Johan Skogh, ECEL2 Stipendium från Ahlsell, för väl genomförd praktik Verktyg

IP
Tobias Elfving, IP1 Stipendium från Tools Sandviken, för sina goda studieresultat Presentkort 500:- hos Tools
Niklas Karlsson. IP 1
Stipendium från Tools Sandviken, för sina goda studieresultat Presentkort 500:- hos Tools
Andreas Eriksson IP2 Stipendium från Sandvikens Industriteknik AB, SITAB, för sina goda studieresultat "
Tobias Eriksson IP2 Stipendium från Sandvikens Industriteknik AB, SITAB, för sina goda studieresultat "
Robin Briseus IP2 Stipendium från Sandvikens Industriteknik AB, SITAB, för sina goda studieresultat ”
Anders Almqvist IP2 Stipendium från Sandvikens Formmekaniska AB, för sina goda studieresultat Hyllsnyckelsatts

NV
Joline Ingelsson, NV1A Språkstipendium, Göranssonska fonden, för goda kunskaper i franska steg 3 och väl utfört arbete i svenska 500:-
Helena Hedlund, NV2 Språkstipendium, Göranssonska fonden, för arbetsvilja och talang i språk 500:-
Axel Linder, NV2 Språkstipendium, Göranssonska fonden, för arbetsvilja och talang i språk 500:-
Osama Mohamed, NV2 Språkstipendium, Göranssonska fonden, för raketkarriär inom det engelska språket 500:-
Albin Ridefelt, NV2 Språkstipendium, Göranssonska fonden, för arbetsvilja och talang i språk 500:-
Joachim Wiberg, NV2 Språkstipendium, Göranssonska fonden, för utomordentlig talang och litterär förmåga i språk 500:-
Joachim Wiberg, NV2 Stipendium från Svenska Kemistsamfundet, Joachim har utsetts till en värdig mottagare av stipendiet för sina goda studieresultat i kemi och sitt stora intresse för kemiämnet Ett års medlemskap i Kemistsamfundet och en prenumeration på tidningen Kemivärlden

Förteckning över stipendiater vid Sandvikens gymnasieskola, rektorsområde 4, läsåret 2008-2009

Årskurs 3

EC
Daniel Josefsson, ECEL 3 Elektriska Installatörs Organisationen, EIO, Gävle-Dala, stipendium till
Bästa elev på elprogrammet 1500:-
Erik Andersson, ECEL 3 Emanuelson Ljud & Bild AB, stipendium för goda framsteg under sin elutbildning 1000:-
Niklas Ehn, ECEL 3 Tele & SatTeknik, stipendium för väl genomförd praktik Verktyg
Daniel Josefsson, ECEL 3 Midroc Electro, stipendium för väl genomförd praktik Verktyg
Patrik Nyström; ECEL 3 Nygrens El AB, stipendium för väl utförd praktik Verktyg
Oscar Matsson, ECIT 3 Teknikföretaget Elektro-kapsel AB, stipendium för goda studieresultat och med lyckönskningar i Oscars framtida studier Verktyg
Thomas Claesson, ECIT 3 Stipendium, Göranssonska fonden, för utmärkta studieresultat inom svenskämnet 500:-
Emil Heed, ECIT 3 Stipendium, Göranssonska fonden, för positiva framsteg och goda resultat inom svenskämnet 500:-

IP
Marcus Kjällström, IP 3 Stipendium från ALMAB AB, för sina goda studieresultat Borrmaskin
Johan Backman, IP 3 Stipendium från Sandvikens Industriteknik AB, SITAB, för sina goda studieresultat Presentkort på 500:-
hos Tools Stattins
Nicklas Greis, IP 3 Stipendium från Svetscenter i Gävle AB, för sina goda studieresultat Svetsmaskin

NV
Ines Ramic, NV 3 Premium för studieflit och goda studieresultat i biologi Medlemskap i Svenska Naturskyddsföreningen och en årsprenumeration på tidskriften Sveriges Natur
Jenny Bengtsson, NV 3 Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda kunskaper i svenska språket 500:-
Olle Boström, NV 3 Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda kunskaper i svenska språket 500:-
Maja Dahlqvist, NV 3 Språkstipendium, Göranssonska fonden, Maja Dahlqvist har under sin gymnasietid visat på Utmärkta kunskaper i svenska språket vad beträffar muntliga och skriftliga redovisningar. Dessa präglas av hennes rika, varierande språk 1000:-
Lisa Rönnols, Nv 3 Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda kunskaper i svenska språket 500:-
Karl Walheim, NV 3 Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda kunskaper i svenska språket 500:-
Jenny Bengtsson, NV3 Percy Barneviks stipendium, stipendiet utgör belöning för utmärkta studieprestationer inom tekniska ämnen och skall tilldelas studerande som
genom sitt studieresultat visat sig väl lämpade för fortsatta studier 5000:-
Olle Boström, Nv3 5000:-
Lisa Rönnols, NV3 5000:-

TE
Robin Andersson, TE 3 Percy Barneviks stipendium, stipendiet utgör belöning för utmärkta studieprestationer inom tekniska ämnen och skall tilldelas studerande som
genom sitt studieresultat visat sig väl lämpade för fortsatta studier 5000:-
Johan Brook, TE 3 ” 5000:-

Utdelas i kyrkan 12/6
Jenny Bengtsson, NV3
Lisa Rönnols, NV3

Martin och Siri Rehnbergers stipendium till flicka med bästa betyg inom Rektorsområde 4 – EC, IP, NV, TE 1 500:-
Robin Andersson, TE3 Martin och Siri Rehnbergers stipendium till pojke med bästa betyg inom Rektorsområde 4 – EC, IP, NV, TE 1 500:-

Förteckning över stipendiater vid Sandvikens gymnasieskola, rektorsområde 1, läsåret 2008-2009

Årskurs 3

BF
Jessica Karlsson, BF3A Haglöfs fritidsstipendium, för fina ledaregenskaper, gott kamratskap och en stark positiv utveckling Goretex-jacka
Ted Haraldsson BF3B
Mattias Ljunggren, BF3B Stipendium, för VM-guld i innebandy Presentkort, CD
Martin Öhlin, BF3B
Stipendium, för bra skolprestationer och en mycket god insats
Presentkort, Bokia
Christine Carlsson, BF3A
Martin Öhlin, BF3B Språkstipendium, Göranssonska fonden, för att genom väldigt hårt arbete och ambition ha klarat sig igenom engelska A och B med goda resultat
Språkstipendium, Göranssonska fonden, för en väldigt god förmåga att uttrycka sig på engelska i såväl tal och skrift 500:-

500:-
OP
Matilda Eriksson, OP3
Kerstin Hesselgrens minne för att Matilda har gjort stora framsteg under utbildningen. Hon är noggrann och tar ansvar för sina studierteoretskt och praktiskt. Matilda har dessutom varit en god representant för skolan under det Nordiska praktikutbytet i Finland under vårterminen 300:- samt bokpris
Madelene Karlsson Berg, OP3 Språkstipendium Göranssonska fonden, för god utveckling i det engelska språket 500:-
Frida Mannerteg, OP3 Stiftelsen Albert och Anna Göranssons minne, för att främja elever inom omvårdnadsprogrammet, stipendiet utdelas för att Frida har genom alla tre åren visat att hon är en god omvårdare. Hon har en stor social kompetens och är en stödjande kamrat. Lycka till Frida 2000:-
Heidi Ramström, OP3 Stiftelsen Albert och Anna Göranssons minne, för att främja elever inom omvårdnadsprogrammet, stipendiet utdelas för att Heidi har med noggrannhet och metodiskt arbete löst alla sina uppgifter under studietiden såväl teoretiska som praktiska. Hon har visat uthållighet och ett stort ansvarstagande. 2000:-
Lycka till Heidi
Elin Holmgren, OP3 Stiftelsen Albert och Anna Göranssons minne, för att främja elever inom omvårdnadsprogrammet, stipendiet utdelas för att Elin har under åren på omvårdnadsprogrammet visat ett stort ansvarstagande och utvecklats som person. Hon är en omtänksam och god kamrat och hon har fått fina praktikbedömningar från APU:n
Lycka till Elin 2000:-
Matilda Hålén, OP3 Stiftelsen Albert och Anna Göranssons minne, för att främja elever inom omvårdnadsprogrammet, stipendiet utdelas för att Matilda uppvisar mycket goda resultat i sina studier och i det praktiska arbetet under APU:n. Hon är noggrann och ansvarstagande. Lycka till Matilda 4000:-

SP
Michaela Lööf, SP3C Tyska Ambassadens bokpremium, för att målmedvetet och mycket framgångsrikt ha utvecklat sina kunskaper i tyska Bokpremie
Ida Sundelin, SP3C Tyska Ambassadens bokpremium, för att efter bara ett års studier ha tillägnat sig mycket goda kunskaper i tyska ”
Kerstin Lindstedt, SP3A
SO-ämnesgruppen, för goda kunskaper i de samhällsorienterade ämnena ”
Anna Isetoft, SP3A Språkstipendium, Göranssonska fonden, för stor litterär insikt och god stilistisk förmåga i svenska 500:-
Kerstin Lindstedt, SP3A Språkstipendium, Göranssonska fonden, för stor litterär insikt och god stilistisk förmåga i svenska 500:-
Catherine Pettersson, SP3A Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda kunskaper i engelska 500:-
Annika Helgesen, SP3B Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda muntliga och skriftliga prestationer i svenska 500:-
Linnea Elfström, SP3C Språkstipendium, Göranssonska fonden, för utmärkta kunskaper i franska steg 2 och för gedigna kunskaper i latin B 1000:-
Michaela Lööf, SP3C Språkstipendium, Göranssonska fonden, för mycket goda muntliga och skriftliga prestationer i svenska 1000:-
Tobias Lundqvist, SP3C Språkstipendium, Göranssonska fonden, för goda studieresultat i spanska steg 1 500:-
Ida Sundelin, SP3C Språkstipendium, Göranssonska fonden, för att intresserat och målmedvetet ha utvecklat sina kunskaper i engelska C och spanska steg 5 1000:-
Mattias Lustig, SP3A
Lars-Erik Sandbergs minnesfond, för gott kamratskap och goda prestationer

600:-
Louise Blomberg, SP3B
Fredrik Almerby, SP3B
Erik Andersson, SP3B
Louise Blomberg, SP3B
Malin Brunsell Ernlund, SP3C
Elin Dufva, SP3C
Mikaela Eriksson, SP3B
Linda Hansson, SP3C
Annika Helgesen, SP3B
Karolina Högblom, SP3B
Johan Lindgren, SP3B
Niklas Lindkvist, SP3B
Kerstin Lindström, SP3B
Linnéa Lindström, SP3B
Michaela Lööf, SP3C
Johanna Sand, SP3B
Sara Tysklind, SP3C
Sara Welamsson, SP3B
Christine Westlund, SP3C
Diplomerade Gymnasieekonomer
Michaela Lööf, SP3C Bästa ekonomielev, tilldelas en mycket målinriktad, ambitiös och ansvarstagande elev som i sina studier gett allt och lite till. Presentkort Bokia 500:-

Utdelas i kyrkan 12/6
Michaela Lööf, SP3C
Ida Sundelin, SP3C Martin och Siri Rehnbergers stipendium till flicka med bästa betyg inom Rektorsområde 1 – BF, OP, SP 1500:-
Ted Haraldsson BF3B Martin och Siri Rehnbergers stipendium till pojke med bästa betyg inom Rektorsområde 1 – BF, OP, SP 1500:-

Förteckning över stipendiater vid Sandvikens gymnasieskola, rektorsområde 2, läsåret 2008-2009

Årskurs 3

BP
Sebastian Larsson BPHB 3 Regionala yrkeskommittén, stipendium för stora framsteg i sina studier både inom hantverksyrket och dom teoretiska studierna har Sebastian Larsson tilldelats Regionala yrkeskommitténs stipendium
Utdelare kommer 1.500:-
Viktor Skyttner, BPHB 3 Skanska, stipendium för ett brinnande intresse ute på praktikplatsen och en duktig hantverkare har Viktor Skyttner tilldelats Skanskas stipendium på lärlingsanställning Lärlingsanställning och presentkort, 1000:-
Emil Rääf, BPHB 3 Gefle Byggmästarförening, stipendium för visat engagemang och en duktig hantverkare har Emil Rääf tilldelats Gävle Byggmästarförenings stipendium på 2.000:- Utdelas av representant från Skanska 2.000:-
Sebastian Larsson, BPHB 3 Språkstipendium, Göranssonska fonden, för att du under tre års tid verkligen har tagit dig an samtliga skönlitterära verk. Resultaten talar för sig själv och hoppas att du kommer att fortsätta att läsa. 500:-
Elin Hedlund, BPML 3 Färghuset i Sandviken, stipendium för en positiv inställning till yrket och studierna Presentkort 500:-
Joakim Finnberg, BPML 3 Lindberg färg, stipendium för stor personlig och yrkesmässig utveckling Presentkort 500:-
ESFT
Marjam Mirzajee, ESFT 3 Premie Med många hinder, som språk, kultur och annorlunda erfarenheter har Marjam fullföljt sin utbildning på ett makalöst sätt. Hon har utvecklats och tagit stor plats både som fotograf, som klasskamrat och som människa. Filmpremie
Henrik Eriksson, ESFT 3
Premie För att med sitt stora intresse och hängivenhet fullföljt 3 års studier på ett sätt som utvecklat både honom själv och gruppen Filmpremie
FP
Viktor Pettersson, FPAM3 Stipendie Regionala Yrkeskommittén, för att han har visat stor social kompetens, att ta egna initiativ, lyhörd för andra och ett bra kamrat skap.Utdelare Stig Edvinsson 1.500:-
Toni Päiväniemi, FPMA 3 MRF, Motorbranschens Riksförbunds stipendium Johan har gjort stora fram-
steg såväl praktiskt som teoretiskt han har också klarat av sina arbetsuppgifter till
full belåtenhet och varit mycket uppskattad på praktikplatserna.
Klocka + diplom

Utdelas i kyrkan 12/6
Simon Färdeman ESFT3 Martin och Siri Rehnbergers stipendium till pojke med bästa betyg inom Rektorsområde 2 – BP, ES, FP, MP 1 500:_

Förteckning över stipendiater vid Sandvikens gymnasieskola, rektorsområde 2, läsåret 2008-2009

Årskurs 3

ES
Martin Gunnarsson, ESMK 3 Lars-Erik Sandbergs minnesfond, tilldelas Martin Gunnarsson, ESMK3, för god musikalisk utveckling under sina tre år på musikinriktningen vid Hammargymnasiet, synnerligen gott kamratskap och stort socialt ansvars-tagande 600:-
Linnea Åhlander, ESTAMU 3 Lars-Erik Sandbergs minnesfond, tilldelas Linnea Åhlander, ESTAMU3 för goda studieprestationer, mycket gott kamratskap och stort ansvarstagande. 600:-
Louise Niska, ESTAMU 3 Premie teaterinriktning, tilldelas Louise Niska en bok för goda sceniska resultat och för ett stort engagemang i utbildningens produktioner Bok
Lena Lundberg, ESMK 3 Premie på musikinriktning, tilldelas Lena Lundberg för god musikalisk utveckling, målmedvetenhet och stark vilja prestationer inom musikämnena Presentkort, Bokia
Anton Jonsson, ESMK 3 Premie på musikinriktning, tilldelas Anton Jonsson för mycket god musikalisk utveckling och gott kamratskap Presentkort, Bokia
Isabelle Gustafsson, ESBD 3 Premie i bild, tilldelas Isabelle Gustafsson ESBD3 för goda studiestudie- prestationer under tiden på Sandvikens gymnasieskola, för att hon alltid tagit sig an skolarbetet med en positiv och ansvarsfull attityd Bok
Utdelas i kyrkan 12/6
Lena Lundberg ESMK3 Martin och Siri Rehnbergers stipendium till flicka med bästa betyg inom Rektorsområde 2 – BP, ES, FP, MP 1 500:-

Förteckning över stipendiater vid Sandvikens gymnasieskola, rektorsområde 3, läsåret 2008-2009

Årskurs 3
Ida Larsson, HR3A Premium för att hon vuxit i sin yrkesroll genom plikttrogenhet och ansvarsfullhet samt en väl genomförd praktik Bok
Frida Strand, HR3B Premium för att hon vuxit i sin yrkesroll genom plikttrogenhet och ansvarsfullhet samt en väl genomförd praktik ”
Kristian Uitto, HR3C Premium för att hon vuxit i sin yrkesroll genom plikttrogenhet och ansvarsfullhet samt en väl genomförd praktik ”
Stina Emman, HR3C Premium för att hon vuxit i sin yrkesroll genom plikttrogenhet och ansvarsfullhet samt en väl genomförd praktik ”
Oskar Persson, HR3A Svenska kockars förenings stipendium, från ansvarslös yngling till ung målmedveten blivande kock Namnbroderad kockrock
Kristian Uitto, HR3C Premium från Stadshotellet Princess för att han vuxit i sin yrkesroll genom plikttrogenhet och ansvarsfullhet samt en väl genomförd praktik Presentkort på övernattning för 2 personer
Sofie Jonsäll, HR3C Premium från Scandic CH för att hon vuxit i sin yrkesroll genom plikttrogenhet och ansvarsfullhet samt en väl genomförd praktik Presentkort på övernattning för 2 personer i hela landet

SMHP
Ida Andersson Stipendium från APU-företagen, till elev med bästa studieresultat Presentväska till ett värde av 2 500:-
Karin Åström Stipendium från APU-företagen, till elev med näst bästa studieresultat ”

Emelie Erfält, HR3A
Mattias Jansson, HR3A
Pernilla Jansson, HR3A
Susann Stenberg, HR3A

Marcus Gabrielsens minnesfond, Känsla för yrket och lägger ner själ och hjärta i der de gör, och är goda kamrater Marcus Gabrielsens minnesfond, Marcus var elev här på skolan 1993,
han älskade sitt jobb och blev ganska framgångsrik inom sitt yrke. Den 5 maj 2005 sparkades Marcus så illa i bakhuvudet att han avled av sina skador den
7 maj, det handlade om oprovocerat gatuvåld. Att tänka på andra människor var något som Marcus verkligen skulle ha uppskattat, ta hand om och ställa upp för varandra kostar så lite.

Stipendiet tilldelas elever som inte nödvändigtvis har bästa betyg, men som har känsla för yrket och lägger ner själ och hjärta i det dom gör. Stipendiet kan även tilldelas elever som tänkt på någon annan eller ställt upp som en god kamrat.
500:- / elev

Utdelas i kyrkan 12/6
Ida Andersson, SMHP3
Martin och Siri Rehnbergers stipendium till flicka med bästa betyg inom Rektorsområde 3 – HP, HR, SMHP 1 500:-
Kristian Uitto, HR3C
Martin och Siri Rehnbergers stipendium till pojke med bästa betyg inom Rektorsområde 3 – HP, HR, SMHP 1 500:-

 

HOFORS

Emil Lötblom, 10 000 kr För minst G i samtliga ämnen på Industriprogrammet: Givare: Ovako, Bäckströms, TIM, Metalock, SKF Couplings och ABB Storvik, Björkhagsskolan
Sara Maier: 2 500 kr För bästa studieresultat på NV, Givare: Ovako och Rotary
Maria Backsell, 2 500 kr för bästa studieresultat på SP: Givare: Ovako och Rotary
Therese Thunström, 2 500 kr för bästa studieresultat på HP: Givare: Ovako och Rotary
Ida Pettersson, 1 000 kr för bästa studieresultat på Barn- o Fritidsprogrammet: Givare: Till minne av Anonym donator
Mattias Wikström, 3 000 kr för bästa prestation på Industriprogrammet Givare: Ovako, Bäckströms, TIM, Metalock, SKF Couplings och ABB Storvik
Robin Engstrand, 1 500 kr för bästa studieresultat på Elprogrammet: Givare: EIO
Elna Andersson, 300 kr och bok för samhälls-, sociala och internationella frågor: Givare: Kerstin Hesselgren Sällskapet Hofors
Emil Lötblom, present ur butiken för Goda kamrategenskaper på Industriskolan: Givare: INNO
Maria Backsell, 300 kr presentkort på Sportringen, Björkhagsskolans Idrottspris
Robin Engstrand och Sara Maier, 500 kr var för ett särskilt väl planerat och genomfört projektarbete. Givare: Till minne av Anonym donator