Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Det har gått långt i föreningen

Annons

År 1999, inför föreningens jubileum, ifrågasatte en medlem i en handikappförening att deltagarpriset för anhöriga var dubbelt så högt som för medlemmar. Det som andra tyckte och tänkte vågade han säga och också stå för.

Föreningen försökte då få honom utesluten men förbundsstyrelsen gav föreningen bakläxa. Sådan sanning var ofördelaktig för föreningen och tystades därför ner men det osanna använde man som slagträ, som hot och som kränkande tillmäle.

Fler och fler medlemmar flyr föreningen på grund av kränkningar, dåligt understödd verksamhet men också för föreningens åsidosättande av våra samhälleliga lagar och normer. Stadgar är normgivande för föreningens verksamhet men efterfrågas de får man intrycket ”Aha finns det sådana?”

Det har faktiskt gått så långt att hedersledamöter avsäger sig medlemsskapet och skickar tillbaka både medlemskort och hedersdiplom.

Den illojale

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare

Mer läsning

Annons