Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Det kom bara åtta till konserten

Annons

Det var orgelkonsert i Valbo kyrka den 15/2. Organisten Claes Gunnar Larsson framförde Mendelsohn, Regler och Bach, samt ett par variationer av Rune Lindsten och Nils Lindberg. Det var en mäktig konsert som församlingens många tusen skattebetalare borde ha rusat iväg till, men bara åtta kom.

Hur kunde det komma sig att inte en enda av kyrkan fyra präster eller kyrkoförvaltningens fem medlemmar fanns på plats? Hela kyrkofullmäktige hade också annat för sig denna kväll liksom kyrkokörens samtliga sångare.

Jag tittade på församlingens hemsida och fann till min förvåning att sången och musiken har en framskjuten plats i kyrkolivet.

För vem? undrar jag när kyrkans eget folk lyser med sin frånvaro. Det är inte bara sorgligt, utan rent av oförskämt mot en seriöst arbetande musiker som Claes Gunnar Larsson, som lagt ned stor möda på att skapa denna vackra konsert.

Lars-Erik Wretblad

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare

Mer läsning

Annons