Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Smultron, kärlek och färg

Smultron, kärlek och färg bjuds just nu på länsmuseet. Det är en utställning i Studion med verk av Marie Härljung, Annika Lundgren och Maria Lundqvist, som alla handletts av konstnärerna Marie Lindgren och Eva Österberg.

Annons

Deras engagemang började så smått redan 1997, då på Konstgruppen på Timmermansgatan. Under 2011 har man träffats ute på Gaffel, kollektivverkstan i Strömsbro och på Konstcentrum. Här har man undersökt olika uttryck och material, översatt det i måleri, screentryck, levande skulptur.

Allt hänger nu på bästa plats på länsmuseet.

– Vi gör ingen skillnad på vem som får hänga var, säger Eva Österberg.

– Drömmen vore en riktig konstskola för dem. Det finns ju en tradition i Gävle med skapande av bildkonst av den här gruppen av människor, säger Marie Lindgren och vi minns alla tre Bildhuset och vilka fantastiska konstverk som skapades där.

– Våra elever har ju sin verklighet, men de är inte känslohandikappade!

Vad har samarbetet gett er, som konstnärer?

– Våra elever har en fantastisk färg- och formkänsla, säger Marie Lindgren. Deras sätt att hantera färgen är en resurs, något att ta vara på. Dialogen i processen, direktheten och ett bortskalande av alla hinder – så skulle man jobba!

Mer läsning

Annons