Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

LISTAN: Isaac och Theodor var först – nu blir Frida från Hofors den 60:e gästriken att tävla i sommar-OS

 
Sommar-OS i Rio 2016
Visa alla artiklar

Frida Andersén, Hofors RS, blir den 60:e gästriken att delta i ett olympiskt sommarspel när hon på lördag gör entré på Centro Olímpico de Hipismo i västra Rio på hästen Herta i sin start i fälttävlan.

Annons

Sporten har gått igenom hela listan av gästrikar, och ni hittar den nedan. Vi har då även räknat in idrottare med djupa rötter i gästrikeidrotten, men som tävlat för andra klubbar just OS-året.

Några namn sticker ut.

Självklart Henry Eriksson, som tog guld på 1 500 m i London-OS 1948.

Men naturligtvis även Josef Ternström, också Gefle IF, som tog guld i hemma-OS i Stockholm 1912 när han ingick i det segrande svenska laget i terränglöpning.

Den tredje guldolympiern är mer okänd. Det är Evy Berggren, Gefle GF. Hon tävlade 1952 i Helsingfors och fanns med i det vinnande svenska laget i gruppgymnastik. Då tillhörde hon Skellefteå, men i Melbourne 1956 tävlade hon för Gefle GF och tog silver i samma gren.Ytterligare medaljörer:

Erik Almlöf, IFK Gävle, som tog brons i tresteg både 1912 (då i Djurgården) och 1920 i Antwerpen.

Hoforssonen Per-Olof Östrand deltog i tre OS i simning 1948–1956 och tog brons på 400 m fritt 1952 i Helsingfors. Då tävlade han för IF Elfsborg.

OS-brons har även Folke Alnevik, I14 IF som 1948 fanns med i det svenska stafettlaget på 4x400 m.

Ett OS-silver har Ricken Johansson, IFK Gävle, från London 1908 – då konståkning faktiskt fanns med på programmet.

Flest OS, tillsammans med simmaren Östrand, har en annan Hoforsidrottare:

Lasse "Snickar-Lasse" Andersson som paddlade i Mexico City 1968, München 1972 och Montreal 1976 och nådde en femteplats som bäst.

Aten 1896

Inga deltagare från Gästrikland.

Paris 1900

Theodor (Tore) Blom, IFK Gävle/friidrott, åtta i höjd och elva i längd.

Isaac Westergren, IFK Gävle/friidrott, utslagen i försöken på 60 och 100 meter.

St Louis 1904

Inga svenska deltagare alls.

Aten 1906 (extraspelen)

J V Lindgren, Gävle SS/simhopp, 13:e i varierande hopp.

Ernst Serrander, IFK Gävle/friidrott, utslagen i försöken på 800 m.

London 1908

Rickard "Ricken" Johansson, IFK Gävle/konståkning (på programmet då), silver.

Stockholm 1912

Erik Almlöf, IFK Gävle (då i Djurgården)/friidrott, brons i tresteg.

Nils Frykberg, IFK Gävle/friidrott, utslagen i försöken på 1 500 m och elva individuellt på 3 000 m laglöpning.

Claes Gille, Gefle IF/friidrott, utslagen i stavkvalet.

Johan Sundqvist, Gefle IF/friidrott, tia i terränglöpning.

Josef Ternström, Gefle IF/friidrott, Guld i terräng/lag och femma individuellt.

Antwerpen 1920

Erik Almlöf, IFK Gävle/friidrott, brons i tresteg.

Olle Andersson, Gefle TK/tennis, utslagen i andra omgången i dubbel.

Gösta Bladin, Gefle SGF/friidrott, nia i längd, utslagen i semi på 400 m häck.

Rolf Frankson, IFK Gävle/friidrott, sexa i längd.

Axel-Erik Gyllenstolpe, Gefle SGF/friidrott, åttonde i tiokamp, oplacerad i femkamp.

Lars Hedvall, Gefle SGF/friidrott, sjua på 3 000 m hinder och 24:a i terränglöpning.

Göran Hultin, IFK Gävle/friidrott, utslagen i semi på 110 m häck.

Fritz Kiölling, IFK Gävle/friidrott, utslagen i försöken på 1 500 m.

Hans-Jacob Mattsson, IFK Gävle/ishockey (grenen på sommarprogrammet då), fyra i turneringen.

Sven Krokström, IFK Gävle/friidrott, femma på 4x400 meter, utslagen i semi på 200 m och utslagen i försöken på 400 m.

Ernfrid Rydberg, Gefle IF/friidrott, femma i stav.

Paris 1924

Inga deltagare från Gästrikland.

Amsterdam 1928

Sven Lundgren, Gefle IF/friidrott, 14:e i tiokamp.

Los Angeles 1932

Inga deltagare från Gästrikland.

Berlin 1936

Inga deltagare från Gästrikland.

London 1948

Folke Alnevik, I14 IF/friidrott, brons på 4x400 m, utslagen mellanheat på 400 m.

Ingvar Bengtsson, Gefle IF/friidrott, femma på 800 m.

Gösta Bergkvist, Gefle IF/friidrott, femma på 1 500 m.

Henry Eriksson, Gefle IF/friidrott, guld på 1 500 m.

Lars Matton, Gefle SS/segling, fyra i swallow.

Gustav Östling, I14 IF/friidrott, sjua i maraton.

Per-Olof Östrand, Hofors AIF/simning, fyra på 4x400 m fritt, utslagen i semi på både 400 m och 1 500 m fritt.

Helsingfors 1952

Evy Berggren, Skellefteå (senare Gefle GF)/gymnastik, guld i gruppgymnastik med handredskap, fyra i allround/lag och 36:a individuellt allround.

Henry Norrström, IFK Gävle/friidrott, 29:e i maraton.

Börje Stattin, Gefle GF/gymnastik, 17:e i lag och 122:a individuellt.

Valter Nyström, Sandvikens GK/friidrott, sexa på 10 000 m.

Erich Peters, Sandvikens GA/gymnastik, 17:e i lag och 166:e individuellt.

Nell Sjöström, Sandvikens Kv. IK/friidrott, utslagen i försöken på 100 m och 4x100 m.

Olle Åberg, Gefle IF/friidrott, sjua på 1 500 m.

Gustav Östling, IFK Gävle (tidigare I14IF)/friidrott, tolva i maraton.

Per-Olof Östrand, IF Elfsborg (tidigare Hofors AIF)/simning, brons på 400 m fritt och fyra på 4x200 m fritt.

Melbourne 1956

Evy Berggren, Gävle GF/gymnastik, silver i gruppgymnastik med handredskap, åtta allround lag, 49:e allround individuellt.

Per-Olof Östrand, Hofors AIF/simning, 20:e 400 m fritt.

Rom 1960

Olle Barkander, Gävle FRK/ridsport, utgick i fälttävlan.

Tokyo 1964

Bo Forssander, Skackans IF (senare Gävle GIK)/friidrott, utslagen semi 110 m häck.

Eva Sisth, Hofors KK/kanot, sexa K2 500 m.

Mexico City 1968

Lars Andersson, Hofors KK/kanot, femma i K2 1 000 m.

Ove Berg, Hofors AIF/friidrott, utslagen i försöken på 1 500 m.

Bo Forssander, Malmö AI (senare GGIK)/friidrott, sexa på 110 m häck.

Åke Nilsson, Gefle IF/friidrott, sexa i spjut.

Tord Sahlén, Hofors KK/kanot, fyra i K4 1 000 m.

Arne Åkerson, Gefle SS/segling, sjua i finnjolle.

München 1972

Lars Andersson, Hofors KK/kanot, åtta i K4 1 000 m.

Bo Forssander, Gävle GIK/friidrott, utslagen försöken 110 m häck.

Montreal 1976

Lars Andersson, Hofors KK/kanot, sjua i K2 500 m, utslagen semi K2 1 000 m.

Leo Vainonen, BK Falken/boxning, utslagen andra omgången i 71 kg.

Arne Norrback, Sandvikens KK/tyngdlyftning, diskad för dopning i 60 kg.

Moskva 1980

Leo Vainonen, BK Falken/boxning, utslagen i andra omgången i 71 kg.

Anders Eklund, BK Falken/boxning, femma (utslagen i första matchen) +81 kg.

Per Lundh, Hofors KK/kanot, nia i K4 på 1 000 m.

Los Angeles 1984

Inga deltagare från Gästrikland

Söul 1988

Sören Antman, BK Falken/boxning, utslagen i andra omg. i 67 kg.

Peter Borglund, Gefle IF/friidrott, nia i spjut.

Catarina Jernberg, Sandvikens SS/kanot, reserv (tävlade ej)

Stefan Lövbom, Gävle SSK/skytte, elva i korthåll liggande, 18:e i korthåll helmatch.

Barcelona 1992

Sören Antman, BK Falken/boxning, femma (kvartsfinal) i 67 kg.

Anders Bergström, Gävle KK/tyngdlyftning, 13:e i +110 kg.

Peter Borglund, Gefle IF/friidrott, utslagen i spjutkvalet.

Peter Liljedahl, Sandvikens SS/kanot, utslagen försöken på C1 500 m, diskad i semifinal på C1 1 000 m.

Atlanta 1996

Anders Bergström, Gävle KK/tyngdlyftning, tolva i +108 kg.

Stefan Ström, BK Falken/boxning, utslagen första matchen i 48 kg.

Mikael Larsson, Sandvikens BK/bågskytte, sexa i lag, 21:a individuellt.

Ulrika Karlsson, Bälinge (Österfärnebo)/fotboll. Sexa i turneringen.

Sydney 2000

Karin Larsson, Sandvikens BK/bågskytte, 10:a i lag, 18:e individuellt.

Fritz Aanes, BK Loke/brottning (Norge), fyra i 85 kg grekisk-romersk stil – men diskad för dopning och fråntagen placeringen.

Ulrika Karlsson, Bälinge (Österfärnebo)/fotboll, spelade ej när Sverige blev sexa.

Atén 2004

Inga deltagare från Gästrikland.

Peking 2008

Jens Lundquist, Söderhamns UIF/Vaillante Angers (ursprungligen från Valbo AIF), Nia i lag (gruppspel) och oplacerad i singel (utslagen i första omgången)

London 2012

Jens Lundquist, Söderhamns UIF/Vaillante Angers (ursprungligen från Valbo AIF), nia i lag (gruppspel).