
Senaste någon hade varit i kontakt med mannen var vid 11.30-tiden då han lämnade en bostad på Norr i Gävle för en promenad.
"Mannen promenerar ofta från Norr genom centrala Gävle, mot Gammelbron och sedan vidare till Boulognerskogen", skrev polisen på sin hemsida.
– Vi har pratat med anhöriga och fått fram uppgifter över vilka platser den här mannen ofta besöker, men än så länge har det inte gett någonting, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl.
Flera polispatruller var inkopplade i ärendet. Polisen var även i kontakt med taxi- och busschaufförer i centrala Gävle och bad dem vara vaksamma.
Klockan 21.49 anträffades mannen välbehållen inomhus hos en bekant och polisen kunde därmed avbryta sökinsatsen.