Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Styrelsen hotar medlemmarna

Styrelsen för Högbo Ridklubb hotar att polisanmäla dem som talar illa om föreningen och dess företrädare.

Annons

Nu tycks stämningen inom Högbo Ridklubb vara mer infekterad än någonsin. Som GD tidigare skrivit har den populäre Cia Tenggren tvingats lämna sin post som ridskolechef och redan ersatts av Fredrik Böhling.

Han har tagit över tjänsten fastän arbetsgivare och fackförbund fortfarande tvistar om föreningen hade skäl nog att avskeda Cia Tenggren.

Två läger inom klubben har bildats. En av grupperna har inte förtroende för styrelsen.

GD har också skrivit om att en medlem polisanmält andra medlemmar för förtal.

Nu hotar styrelsen på klubbens hemsida att polisanmäla och utreda "all sorts beteende eller aktivitet som syftar till att misskreditera eller på annat sätt skada enskilda personer, vår förening eller våra företrädare i fortsättningen."

På hemsidan skriver styrelsen likaså:

"Vi vädjar därför till att all smutskastning, spekulationer i nätverk och tidningar samt kränkningar och andra provokationer skall upphöra eftersom detta inte på något sätt är till fördel för föreningen, våra medlemmar eller dess företrädare."

Mer läsning

Annons