Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Vasaloppet – här är resultatlistan med massor av gästrikar och nordupplänningar

Massor av gästrikar och nordupplänningar åkte Vasaloppet. Här presenterar vi dessa. Saknar ni någon, tyvärr faller alltid något namn bort, så mejlar ni stisse.aberg@mittmedia.se så uppdaterar vi listan.

Annons

Herrar:

63) Mattias Edvardsson, Årsunda, 4.36,01

108, Pontus Nordström, Östervåla Idrottsförening, 4.43.55

125, Ronnie Löf, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 4.47.39

168, Rasmus Klintberg, Naprapat Walle Skidklubb, 4.52.53

228, Johan Strid, Ockelbo Skidklubb, 4.58.13

249, Fredrik Wallström, Naprapat Walle Skidklubb, 5.00.34

265, Ulf Tingelöf, Naprapat Walle Skidklubb, 5.01.21

424, Mattias Nilsson, Ockelbo Skidklubb, 5.15.02

431, Joakim Ståhl, Järbo Idrottsförening, 5.15.11

553, Jan Östlund, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 5.22.35

612, Jari Jussi, Gävle Skidkamrater, 5.25.01

675, Erik Dahlqvist, Storviks Idrottsförening, 5.28.17

694, Carl Johan Herbst, Åf Skidklubb, 5.28.58

768, Mattias Svärd, Gävle Skidkamrater, 5.31.31

781, Fredrik Åström, Gävle Skidkamrater, 5.32.13

880, Torbjörn Hägglund, Östervåla Idrottsförening, 5.34.57

989, Björn Ljunggren, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 5.38.22

1028, Rickard Molin, Naprapat Walle Skidklubb, 5.40.05

1068, Christer Fyhr, Gävle Skidkamrater, 5.41.15

1117, Lennart Romin, Gävle Skidkamrater, 5.42.55

1291, Joel Kröjs, Åf Skidklubb, 5.48.53

1326, Anders Rönnlund, Järbo Idrottsförening, 5.49.55

1357, David Wijk, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 5.50.34

1395, Anders Mölleberg, Valbo Allmänna Idrottsförening, 5.51.44

1408, Rasmus Lundén, Gävle Skidkamrater, 5.52.11

1511, Mikael Olsson, Naprapat Walle Skidklubb, 5.55.08

1688, Tomas Jönsson, Årsunda Idrottsförening, 5.59.42

1734, Ulf Uddbäck, Gävle Skidkamrater, 6.01.05

1801, Niklas Magnusson, Gävle Skidkamrater, 6.03.02

1904, Karl Tiselius, Team Ormsalva Athletic Club, 6.05.25

1962, Viktor Larsson, Hedesunda Idrottsförening, 6.07.09

1968, Joakim Lindström, AXA Sports Club, 6.07.14

2077, Jonas Eriksson, Gävle Skidkamrater, 6.09.57

2272, Jonas Pettersson, Halmstad Orienteringsklubb, 6.14.57

2583, Fredrik Olsson, Åmots Skidklubb, 6.22.15

2703, Markus Sundbaum, Strömsbergs Idrottsförening, 6.25.23

2751, Martin Myhrberg, Ockelbo Skidklubb, 6.26.23

2833, Daniel Westlund, Naprapat Walle Skidklubb, 6.29.19

2854, Daniel Englin, Gävle Skidkamrater, 6.29.37

2955, Ulf Hedman, Valbo Allmänna Idrottsförening, 6.31.49

3029, Sami Maliniemi, Gävle Skidkamrater, 6.34.01

3076, Andreas Röstberg, Gävle Skidkamrater, 6.35.15

3082, Niclas Axelsson, Söderfors Gymnastik o IF, 6.35.28

3098, David Ståhlberg, Gävle Skidkamrater, 6.35.43

3450, Daniel Alfredsson, Stensätra Skidklubb, 6.45.22

3522, Bertil Wingqvist, Norrala Skidklubb, 6.47.25

3543, Johan Olsson, Årsunda Idrottsförening, 6.47.59

3551, Johan Björklund, AXA Sports Club, 6.48.14

3624, Emil Wikberg, Stöde Idrottsförening, 6.50.11

3706, Mikael Wahlberg, Gävle Skidkamrater, 6.52.22

3716, Peter Jansson, Ockelbo Skidklubb, 6.52.34

3733, Henrik Nydahl, Stigmännen Karlshamns OK, 6.53.06

3948, Niklas Norrby, Kungsgårdens Sportklubb, 6.58.24

4021, Fredrik Eriksson, Skanska Idrottsförening, 7.00.32

4034, Johannes Lindelöf, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 7.00.50

4063, Marcus Hornström, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 7.01.56

4068, Niklas Nylander, Valbo Allmänna Idrottsförening, 7.02.12

4156, Mats Eriksson, Strömsbergs Idrottsförening, 7.04.10

4210, Nicklas Winestedt, Järbo Idrottsförening, 7.05.45

4234, Jon Åkesson, Forsa Orienteringsklubb, 7.06.29

4326, Ulric Hillstedt, Hållnäs, 7.09.07

4398, Lars Lindelöf, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 7.11.23

4414, Marcus Stålberg, AXA Sports Club, 7.11.40

4447, Per-Magnus Svärd, Storviks Idrottsförening, 7.12.31

4551, Jan Karlsson, Orienteringsklubben Borgen, 7.14.50

4605, Ulrik Asp, Storviks Idrottsförening, 7.16.00

4743, Jörgen Blom, Korsnäs Korpförening, 7.19.35

4744, Jonas Ekman, Åshammars Idrottsklubb, 7.19.42

5023, Jonas Forslund, Gävle Skidkamrater, 7.26.29

5152, Johan Holmstedt, Söderfors Gymnastik o IF, 7.30.08

5206, Leif Carlsson, Gävle Skidkamrater, 7.31.09

5272, Anders Fältenhag, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 7.32.50

5375, Martin Ahnlén, NCC Idrottsförening Stockholm, 7.35.56

5465, Sten Edström, Gävle Skidkamrater, 7.38.25

5574, Jonas Eriksson, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 7.40.44

5735, Dag Tedenby, Gävle Skidkamrater, 7.45.24

5736, Kristoffer Edvardson, Sweco Idrottsförening, 7.45.26

5740, Johnny Björk, Ockelbo Skidklubb, 7.45.33

5741, Mats Anderman, Gävle Skidkamrater, 7.45.37

5775, Gustav Björkman, Årsunda Idrottsförening, 7.46.42

5780, Pierre Hållen, Östervåla Idrottsförening, 7.46.44

6028, Peter Englund, Åshammars Idrottsklubb, 7.53.30

6036, Johan Ahlberg, Gävle Alpina Skidklubb, 7.53.50

6054, Tommy Elomaa, Åf Skidklubb, 7.54.17

6232, Christer Backman, Jäderfors Sportklubb, 7.58.29

6301, Johnny Nilsson, Gävle Skidkamrater, 8.00.13

6342, Erik Johannesson, Gävle Skidkamrater, 8.01.41

6432, Torbjörn Larsson, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 8.04.35

6453, Daniel Larsson, Jädraås Allmänna Idrottsklubb, 8.05.19

6544, Patrik Granberg, Gävle Skidkamrater, 8.08.10

6593, Anders Eklind, Gävle Skidkamrater, 8.09.57

6710, Peter Svensson, Valbo Allmänna Idrottsförening, 8.13.26

6724, Marcus Mattsson, Venjans Allmänna Idrottsklubb, 8.13.47

6730, Lars Ljunggren, Gävle Skidkamrater, 8.14.01

6850, Jan Axelsson, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 8.17.47

6921, Patrik Zetterström, Valbo Allmänna Idrottsförening, 8.19.31

6998, Anton Fors, Gävle Skidkamrater, 8.22.47

7089, Mathias Gärdh, Årsunda Idrottsförening, 8.25.01

7090, Pär Eriksson, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 8.25.02

7257, Sam Sjöblom, AXA Sports Club, 8.29.59

7269, Andreas Sörfeldt, Gävle Skidkamrater, 8.30.11

7281, Thomas Dahl, AXA Sports Club, 8.30.39

7314, Anders Björk, Hofors AIF Skid och Cykelklubb, 8.31.30

7358, Andreas Norlander, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 8.33.11

7394, Johan Wickenberg, Gävle Skidkamrater, 8.34.16

7446, Mattias Forsman, Norrham Hamrångebygdens Idrottsförening, 8.35.39

7465, Joakim Dahlström, Valbo Allmänna Idrottsförening, 8.36.20

7585, Mikael Jonsson, Valbo Allmänna Idrottsförening, 8.39.43

7588, Peder Grenmyr, Idrottsklubben Studenterna i Umeå, 8.39.49

7682, Henrik Rönnholm, Forsmarks Idrottsförening, 8.42.24

7800, Mattias Wallner, Gävle Skidkamrater, 8.45.38

7865, Fredrik Åkerblom, Preem Idrottsförening, 8.47.49

7916, Erik Lundqvist, Frisksportklubben Herkules, 8.49.45

8045, Mikael Olsson, Ockelbo Skidklubb, 8.54.28

8061, Simon Engström, Hedesunda Idrottsförening, 8.55.02

8066, Henrik Bäck, AXA Sports Club, 8.55.11

8136, Hien Tran, Gävle Skidkamrater, 8.57.24

8254, Torbjörn Jonsson, Ericsson Stockholm Idrottsklubb, 9.01.25

8362, Rickard Jäderberg, AXA Sports Club, 9.06.11

8437, Marcus Johansson, Storviks Idrottsförening, 9.09.14

8473, Göran Jonsson, Gävle Skidkamrater, 9.11.03

8496, Adam Hultman, AXA Sports Club, 9.11.56

8500, Tomas Strandkvist, Gävle Skidkamrater, 9.12.09

8515, Torbjörn Ågren, AXA Sports Club, 9.12.37

8593, Stefan Olsson, Gävle Skidkamrater, 9.15.56

8605, Per Magnusson, AXA Sports Club, 9.16.32

8612, Mattias Fält, AXA Sports Club, 9.16.51

8671, Victor Amiot, AXA Sports Club, 9.19.06

8769, Christoffer Svedberg, Gävle Skidkamrater, 9.23.36

8832, Gustav Norstedt, Rejlers Idrottsförening, 9.25.44

8877, Anders Gisslen, Stensätra Skidklubb, 9.26.57

9080, Marcus Svadling, Hofors AIF Skid och Cykelklubb, 9.35.40

9259, Eric Hellström, Gävle Skidkamrater, 9.42.42

9295, Reino Naatikka, Hofors AIF Skid och CK, 9.43.49

9401, Fredrik Arningsmark, AXA Sports Club, 9.47.58

9416, Markus Nilsson, Järbo Idrottsförening, 9.48.34

9492, Kim Pettersson, IK Rex, 9.52.15

9531, Viktor Thyr Berggren, Gävle Skidkamrater, 9.53.23

9558, Patrik Dahl, AXA Sports Club, 9.54.42

9559, Erik Svensson, Gävle Skidkamrater, 9.54.43

9611, Mikael Gustafsson, Söderfors Gymnastik o IF, 9.57.06

9660, Alexander Thorell, AXA Sports Club, 9.58.50

9715, David Ingvarsson, Ås Idrottsförening, 10.01.16

9731, Mikael Jönsson, Storviks Idrottsförening, 10.01.51

9750, Axel Grönvall, AXA Sports Club, 10.02.33

9810, John Norling, Team Aron Sports Club, 10.05.21

9924, André Amiot, AXA Sports Club, 10.11.30

9927, Jonas Blomqvist, Gävle Skidkamrater, 10.11.41

9947, Gunnar Sundberg, Hofors AIF Skid och Cykelklubb, 10.13.02

10023, Kari Litmanen, AXA Sports Club, 10.16.55

10077, Johan Brantehag, IFK Sala, 10.20.16

10155, Leif Karlsson, Kungsgårdens Sportklubb, 10.24.29

10176, Jörgen Helmersson, Ockelbo Skidklubb, 10.25.24

10396, Ronnie Gillving, Årsunda Idrottsförening, 10.37.02

10421, Peter Härmatis, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 10.38.05

10487, Jan Johansson, Storviks Idrottsförening, 10.42.23

10668, jonas winroth, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 10.53.21

10729, Jonas Brindmark, Gävle Skidkamrater, 10.57.46

10929, Mikael Söderberg, Frösö Idrottsförening, 11.11.21

10937, Vasily Simutkin, Tierps Idrottsförening, 11.11.47

10952, Jesper Hernriksson, Hofors AIF Skid och Cykelklubb, 11.12.35

11039, Albin Johansson, AXA Sports Club, 11.20.28

11078, Pontus Karlsson, AXA Sports Club, 11.22.40

11223, Tommy Forsling, AXA Sports Club, 11.32.42

11374, Marcus Vastling, Storviks Idrottsförening, 11.42.36

11418, Erik Ahrenby, Gävle Skidkamrater, 11.45.45

11419, Oscar Dudek, AXA Sports Club, 11.45.45

11578, Christian Amiot, AXA Sports Club, 11.59.14

11601, Bert Johansson, Vattenfalls IF Älvkarleby, 12.00.52

11620, Chrisster Gustavsson, Tierps Idrottsförening, 12.04.25

Damer

93, Alva Karlsson, Orienteringsklubben Borgen, 6.21.33

181, Sara Hägglund, AXA Sports Club, 7.02.22

189, Sara Grankvist, Kungsgårdens Sportklubb, 7.04.39

253, Marie Rosén Engström, AXA Sports Club, 7.21.30

289, Maria Hållström, Valbo Allmänna Idrottsförening, 7.28.58

465, Åsa Brolin, Gävle Skidkamrater, 8.08.33

553, Kia Olofsdotter, Östervåla Idrottsförening, 8.28.05

559, Jenny Sanner Roosqvist, Gävle Skidkamrater, 8.28.41

722, Selma Engström, Hedesunda Idrottsförening, 8.54.45

801, Emma Fransson, Skid o Orienteringsklubben Viljan, 9.09.53

842, Frida Öhman, Östervåla Idrottsförening, 9.14.38

877, Anna-Karin Johansson, Valbo Allmänna Idrottsförening, 9.20.23

904, Gisela Hallgren, Valbo Allmänna Idrottsförening, 9.24.50

906, Lisa Johansson, Gävle Skidkamrater, 9.25.07

928, Elise Andersson, Österfärnebo Idrottsförening, 9.27.22

946, Karin Fält Adamsson, Storviks Idrottsförening, 9.30.14

951, Ulrika Kregert, Tierps Idrottsförening, 9.30.26

954, Sara Einarsson, AXA Sports Club, 9.30.54

1019, Jennie Wickenberg, Gävle Skidkamrater, 9.42.53

1086, Frida Tedenby, Gävle Skidkamrater, 9.53.23

1121, Klara Skoog, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 9.59.19

1122, Ellen Skoog, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 9.59.22

1154, Linn Åström, AXA Sports Club, 10.03.19

1208, Veronica Engström, AXA Sports Club, 10.12.08

1217, Stina Franzon, Stora Tuna IK Skidklubb, 10.13.11

1237, Karin Zandra Nordanås, AXA Sports Club, 10.16.16

1296) Viktoria Helmersson, Ockelbo SK, 10.25,24

1362, Monica Nilsson, Järbo Idrottsförening, 10.34.21

1414, Inger Persson, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 10.41.43

1463, Sandra Bladin, Åshammars Idrottsklubb, 10.48.00

1671, Anna Pedersen, Järbo Idrottsförening, 11.22.57

1690, Helena Viklund, Högbo IF, 11.25.19

1708, Kerstin Persson, Gävle Skidkamrater, 11.26.48

1722, Karin Johansson, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 11.29.08

1781, Annie Dahlin, Ljustorps Idrottsförening, 11.39.14

1818, Teresia Östmark, Gävle Alpina Skidklubb, 11.44.03

1957, Katrin Jansson, Tierps Idrottsförening, 12.08.25

1980, Kristina Selinder, Högbo Gymnastik och Idrottsförening, 12.15.51

FOTNOT: Resultaten är hämtade från en digital resultattjänst. Lokala åkare kan ha, beroende på hur man är anmäld, hamnat utanför den. Saknar ni någon – mejla undertecknad så kompletterar vi.

Mer läsning

Annons