Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Sporten rankar lagen i division 4

Annons

1) Sandvikens IF 2

Tränare: Tony Andersson, Mats Axelsson, Johan Forslöf och Anders Boman.

Nyförvärv: -.

Förluster: -.

I fjol: Åtta i division 4.

Seriefavoriter: SIF 2.

Vinner den interna skytteligan: Lucas Sjöberg.

Egen målsättning: Vinna serien med ett utvecklande spel.

Premiärmotståndare: Skutskär (b).

2) Valbo FF

Tränare: Andreas Vestin.

Nyförvärv: Gustav Larsson (Brynäs), Johan Törnqvist (Brynäs), Edvin Skärdin (GIF-juniorerna), Ali Ghorbani (GIF-juniorerna), Andreas Sundin (IK Huge).

Förluster: Andreas Sköld (flyttat), Tobias Vikström (långtidsskadad).

I fjol: Trea i division 4.

Seriefavoriter: SIF 2, Järbo, Ockelbo, Brynäs.

Vinner den interna skytteligan: Alexander Larsson.

Egen målsättning: Vara med i toppen.

Premiärmotståndare: SAIK (b).

3) Järbo IF

Tränare: Andreas Eriksson, Stefan Lundin och Magnus Sjödén.

Nyförvärv: Andreas Svensson (SAIK), Rasmus Hillbom (Hedesunda), Erik Hedlund (SIF-juniorerna), Alexander Rahm (Ockelbo), Hampus Grip (Kungsgården), Henrik Nilsson (SAIK).

Förluster: Abdulla Dilawer (Stensätra), Björn Jansson (Kungsgården), Christian Andersson (Kungsgården), Andreas Tano (SIF-juniorerna).

I fjol: Femma i division 4.

Seriefavoriter: Valbo och SIF 2.

Vinner den interna skytteligan: Andreas Nehvonen.

Egen målsättning: Förbättra sig från i fjol.

Premiärmotståndare: Stensätra (b).

4) Sandvikens AIK

Tränare: Per Nyström och Stefan Bergman.

Nyförvärv: Mats Sjödin (Högbo), Erik Wilhelmsson (Stensätra), Erik Wahlskog (Luleå), Shinvar Howak (Högbo), Sozdar Said (Högbo), Ali Al-Balaghi (Sätra), Mohammed Moradi (Sätra), Max Matta (Sätra), Kristoffer Fransmo (Valbo), Marwan Khudair (SIF), Adam Kheri (SIF), Omar Alla-Hatid (SIF), Hakki Bulut (SIF).

Förluster: Andreas Smedbakken (SIF), Gustaf Jonsson (Ockelbo), Roger Lindgren (Ockelbo), Daniel Vestlund (Hofors), Henrik Nilsson (Järbo), Andreas Svensson (Järbo), Mattias Lindberg (Gestrike-Hammarby), Andreas Ekberg (Årsunda), Peter Broman (Högbo), Johan Andersson (Skutskär).

I fjol: Sexa i division 4.

Seriefavoriter: Valbo, Järbo, Stensätra, Brynäs.

Vinner den interna skytteligan: Sebastian Falk.

Egen målsättning: Inte bestämt. Målet sätts när laget spelat ihop sig mer.

Premiärmotståndare: Valbo (h).

5) Brynäs IF

Tränare: Ulf Sälg, Urban Andersson och Johannes Ericsson.

Nyförvärv: Simon Wassberg (Gefle IF U-21), Tim Waldenbäck (Gefle IF juniorerna), Juan José, Jesper Sjöblom, Niklas Sjöström (Huge), Alexander Sjöström (Huge), Rasmus Sjöström (Huge), Johannes Ericsson (Strömsberg), Edum Assefa (Gefle IF juniorerna), Fredrik Melin, Alexander Romin, Anton Näsström (Strömsbro).

Förluster: –

I fjol: Tolva i division 3.

Seriefavoriter: Valbo

Vinner den interna skytteligan: Rikard Karlsson.

Egen målsättning: Vara med i toppen.

Premiärmotståndare: Årsunda (h).

6) Skutskärs IF

Tränare: Florindo de Sanctis och Joakim Hockman.

Nyförvärv: Dennis Selimonic (Hagaström), Nermin Sejdinovic (Tierp), Simon Lindqvist (comeback), Fredrik Åkerlind (Älvkarleby).

Förluster: Johan Stefansson (Korsnäs), Johan Andersson (SAIK).

I fjol: Fyra i division 4.

Seriefavoriter: Valbo.

Vinner den interna skytteligan: Philip Ogebrand.

Egen målsättning: Övre halvan.

Premiärmotståndare: SIF 2 (h).

7) Ockelbo IF

Tränare: Christer Uppman och Sven-Olof Nordqvist.

Nyförvärv: Lukas Liwing (Gefle IF), Roger Lindgren (SAIK), Gustaf Jonsson (AIK), Dan Alfredsson (Lingbo), Gurbir Golasingh (Gävle Latino).

Förluster: Alexander Rahm (Järbo), Magnus Lindfors (Gävle GIK), Erik Sandin (slutat), Anton Blom (slutat), Andreas Frank (slutat), Joel Sjödén (flyttat), Joakim Thun (Gestrike-Hammarby).

I fjol: Tvåa i division 5.

Seriefavoriter: Järbo, GIF och Valbo.

Vinner den interna skytteligan: Gustaf Jonsson.

Egen målsättning: Klara sig kvar.

Premiärmotståndare: IK Sätra (h).

8) Gefle IF U

Tränare: Jan Lindström och Jonas Andersson.

Nyförvärv: Samma juniortrupp som förra året.

Förluster: Fyra 92:or.

I fjol: Etta i division fem.

Seriefavoriter: SIF 2.

Vinner den interna skytteligan: Vet inte vilka som kommer spela i U-laget. Men någon av våra forwards.

Egen målsättning: Mittenplacering.

Premiärmotståndare: Hedesunda (h).

9) IK Sätra

Tränare: Alp Harun.

Nyförvärv: Isma Ahmed (Sjötull), Charles Joe Koroma (Sjötull), Abdul Rahim (Sandarna), Rubbin Kamara (Brynäs), Nijat Guliyev (Brynäs), Oktaj Alimovski (Huge), Hassan Viklund (Gävle Latino), Twana Hamad (Gävle Latino), Isam Boukadida (Överhärde), Omar Migun (egen produkt), Miguel Nebreda (egen produkt).

Förluster: Robin Ädel (Hagaström).

I fjol: Trea i division 5.

Seriefavoriter: Valbo, Järbo, Ockelbo.

Vinner den interna skytteligan: Sam Badru.

Egen målsättning: Hänga kvar.

Premiärmotståndare: Ockelbo (b).

10) Årsunda IF

Tränare: Tony Jennevret och Benny Lindberg.

Nyförvärv: Magnus Godhe (Åshammar), Tomas Olsson (Sjötull/Överhärde), Patrik Lindqvist (Stensätra), Anders Nygren (Stensätra), Andreas Ekberg (SAIK).

Förluster: Mattias Ljunggren (Hofors), Jonas Eriksson (slutat).

I fjol: Sjua i division 4.

Seriefavoriter: SIF 2.

Vinner den interna skytteligan: Mattias Enholm.

Egen målsättning: Topp fem.

Premiärmotståndare: Brynäs (b).

11) Stensätra IF

Tränare: Magnus Andersson.

Nyförvärv: Abdulla Dilawer (Järbo), Eldin Dervisevic (Högbo), Mike Stener (GIF U), Adam Jörtsö (SIF-juniorerna).

Förluster: Anders Nygren (Årsunda), Patrik Lindqvist (Årsunda).

I fjol: Tia i division 4.

Seriefavoriter: SIF 2.

Vinner den interna skytteligan: Abdulla Dilawer.

Egen målsättning: Övre halvan.

Premiärmotståndare: Järbo (h).

12) Hedesunda IF

Tränare: Fredrik Ahlqvist och David Hurtig (spelande tränare).

Nyförvärv: Andreas Lundberg (Skutskär), Klas Källs (Gestrike-Hammarby), Nils Pers (Hille), Christoffer Blomqvist (comeback).

Förluster: Christoffer Röjerås (Heby), Josef Simonsson (Heby).

I fjol: Nia i division 4.

Seriefavoriter: Valbo.

Vinner den interna skytteligan: Andreas Eriksson.

Egen målsättning: Bättre än förra året och spela en roligare fotboll.

Premiärmotståndare: Gefle IF U (b).

Mer läsning

Annons