Annons
Vidare till gd.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Vi värnar våra medlemmar

Replik till Lars Beckman den 7/2

SKTF är ett partipolitiskt obundet fackförbund. Det innebär dock inte att vi är opolitiska. SKTF tar ställning ioch driver frågor som är viktiga för medlemmarna. Vår arena är i första hand arbetslivet, men också i frågor som berör eller påverkar arbetslivet och livet för medlemmarna. Fackförbundet SKTF organiserar bland annat anställda i Gävle kommun som arbetar med välfärdstjänster eller till stöd för den kommunala demokratin.

Vår uppgift är att värna, tillvarata och utveckla våra medlemmars intressen. Vi står inte stillatigande när politiker, oavsett parti, offentligt hänger ut enskilda tjänstemän eller gruppen tjänstemän i kommunen som helhet.

SKTF Gävleavdelningen, styrelsen

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare