Carlos Miller, fotograf och journalist, startade bloggen "Photography is Not a Crime" efter att ha blivit åtalad för att ha fotograferat poliser i Miami. Efter den första incidenten med amerikansk polis 2007 har han regelbundet uppdaterat sin blogg med nya arresteringar och konfrontationer med polis och säkerhetsvakter.
För några dagar sedan hände det igen. Carlos Miller skulle i sällskap av en vän undersöka hur och om de blev stoppade då de fotograferade ombord på tunnelbanetågen. Men de kom inte längre än till parkeringsplatsen.
Tvärtemot vad väktarna påstår i videon nedan så är det inte olagligt att fotografera i området, så länge bilderna inte är av kommersiell karaktär. Trots detta så blir de båda männen, efter flera timmars diskussioner med ett antal vakter och poliser, avstängda från tunnelbanan på livstid. Se deras video här nedan./Sara Gustavsson
Kamera & Bild