Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Lilla Kämpoloppet – här är massor av resultat från skidpremiären i distriktet

Annons

H21, 15 km (k): 1) Mattias Edvardsson, Årsunda, 42.00,08, 2) Björn Hänninen, Åmot +2,27, 3) Ronnie Löf, Högbo GIF, +3.20, 4) Johan Strid, Ockelbo, +4,53, 5) Joakim Ståhl, Järbo, +5.19, 6) Andreas Sandgren, Hofors AIF, +7,22, 7) Magnus Lindberg, Ockelbo, +7,52.

H17–20, 10 km (k): 1) Axel Åslund, Hedesunda, 31.55, 2) Ludwig Sandberg, Rex, +17.35.

D21, 10 km (k): 1) Annika Löfström, Årsunda, 31,33. 2) Fanny Johansson, Stockvik, +5,14, 3) Lina Åslund, Hedesunda, +9,51, 4) Viktoria Helmersson, Ockelbo, +14,41, 5) Linnea Svärd, Gävle SK, +15,06.

D17–20 5 km (k): 1) Elsa Wallin, Högbo GIF, 17,22, 2) Engla Larsson, Hedesunda, +2,19, 3) Maja Eriksson, +3,29.

H9–10, 1,5 km (k): 1) Gustav Mattsson, Valbo AIF, 5,46, 2) Filip Kvistegården, Högbo GIF, +0,14, 3) Casper Sundström, Högbo GIF, +0,43.

D9–10 1,5 km (k): 1) Alice Johansson, Valbo AIF, 6,39, 2) Ellen Björklund, Hedemora, +0,27, 3) Astrid Dotzauer, Högbo GIF, +0,45.

H11–12 2,7 km (k): 1) Leon Kvistegården, Högbo GIF, 11,00, 2) Rasmus Anttila, Järbo IF, +0,31, 3) David Wallin, do, +0,35.

D11–12, 2,7 km (k): 1) Hanna Jonsson, Valbo AIF, 11,18, 2) Sandra Forsman, do, +1,14, 3) Sonia Folkesson, Årsunda, +1,41, 4) Signe Zetterberg, då, +1,42, 5) Lina Landström, Valbo AIF, +1,42, 6) Stina Pihlström, Högbo GIF, +2,15.

H13-14, 2,7 km (k): 1) Kalle Sörling, Hedesunda, 9.64, 2) Emil Nordström, Årsunda, +0,03, 3) William Björklin, Högbo GIF, +0,58, 4) Albin Bolund, Storvreta, +1,40, 5) Simon Sandberg, rex, +1,45.

D13-14, 2,7 km (k): 1) Emmi Nyberg, Bälinge, 9,40, 2) Moa Hansson, Högbo GIF, +0,17, 3) Wilma Gustafsson, Hedemora, +0,40, 4) Emelie Melin, Tierp, +0,51, 5) Klara Eriksson, Högbo GIF, +3,40.

H15–16, 5 km (k): 1) Arvid Gustafsson, Hedemora, 17,55, 2) Lukas Karlberg, Rex, +0,48, 3) Måns Sandmark, Gävle SK, +1,21.

D15–16, 5 km (k): Josefin Lindström, Högbo GIF, 16,53, 2) Julia Lövström, Månkarbo, +0,27, 3) Elin Eriksson Englund, Kvarnsveden, +1,14, 4) Hannah Forsman, Valbo, +2,18, 5) Tyra Forsberg, do, +4,11, 6) Jessica Borg, Storvreta, +4,22.

H40, 15 km (k): 1) Torbjörn Blom, Valbo AIF, 54,55.

H50, 15 km (k): 1) Jan Östlund, Högbo GIF, 48,06, 2) Jonas Häger, Ryda, +2,07, 3) Sven Persson, Årsunda, +3,32, 4) Anders Rönnlund, Järbo, +8,35.

H60, 10 km (k): 1) Ulf Uddbäck, Gävle SK, 38,05.

Mer läsning

Annons